Čaplovič v Budapešti: Vzťahy medzi SR a Maďarskom nikdy neboli lepšie | Topky.sk

°C

Pondelok, 27. január 2020. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Čaplovič v Budapešti: Vzťahy medzi SR a Maďarskom nikdy neboli lepšie

Dušan Čaplovič
Dušan Čaplovič
Zdroj: SITA
28.03.2014 05:58

Budapešť 27. marca (TASR) - Vzťahy rezortov školstva SR a Maďarska nikdy neboli také dobré ako teraz, vyhlásil dnes v Budapešti minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič, ktorý sa stretol so šéfom maďarského rezortu ľudských zdrojov Zoltánom Balogom.


Podľa agentúry MTI Čaplovič sa včera v Budapešti zúčastnil medzinárodnej konferencie, ktorá sa konala v rámci rokovania ministrov školstva Vyšehradskej štvorky (V4).

Na bilaterálnej schôdzke slovenský minister Balogovi vyjadril vďaku za to, že osobne podporuje výučbu slovenského jazyka v Maďarsku.

V reakcii na prosbu maďarskej strany, aby na Slovensku neboli v rámci reformy školstva zatvárané školy s maďarským vyučovacím jazykom, respektíve aby sa vytvorila rozumná integrácia, ktorá by neohrozovala maďarskú výučbu, Čaplovič povedal, že reforma školstva na Slovensku nemôže viesť k tomu, aby sa zatvárali málotriedky. Ako dodal, v SR sú prevádzkovateľmi škôl samosprávne orgány.

Témou dvojstrannej schôdzky bola aj reforma školstva v Maďarsku so zameraním na zmeny týkajúce sa modelu kariérneho rozvoja, kontinuálneho vzdelávania sa, ako aj odmeňovania pedagogických zamestnancov.

Podľa hovorcu slovenského ministerstva školstva Michala Kaliňáka témou spoločného rokovania V4 bola pripravovaná spolupráca krajín V4 s USA v oblasti vedy a techniky. V súvislosti s nadchádzajúcim predsedníctvom SR vo V4 navrhla slovenská strana zorganizovať okrúhly stôl za účasti ministrov V4 zodpovedných za vedu a výskum so zástupcami USA, ktorého témou budú možnosti realizácie spoločných projektov vedy a výskumu v konkrétnych oblastiach.

Medzinárodná konferencia bude pokračovať v piatok, kedy ministra Čaploviča na stretnutí zastúpi štátny tajomník rezortu Štefan Chudoba. Diskutovať sa podľa vyjadrenia hovorcu bude o spoločných študijných programoch, ako aj možnostiach spolupráce s obchodnou sférou s cieľom rozšíriť štipendijné programy.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články