Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

Šokujúce výsledky kontroly: V tejto poľskej kuracine našli nebezpečné antibiotiká!

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR potvrdila, že v poľskom kuracom mäse boli vysoké množstvá antibiotík. Informovala o tom dnes hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Zuzana Gulová.

"Laboratórnymi skúškami bola zistená prítomnosť antibiotík – ciprofloxacinu a enrofloxacinu v množstve spolu 367 µg (mikrogramov)/kg. Maximálny reziduálny limit pre sval hydiny je u uvedených antibiotík 100 µg/kg. Dodaná vzorka nie je teda v súlade s požiadavkami nariadení Európskeho parlamentu a Rady číslo 470 z roku 2009 a číslo 37 z roku 2010," povedal v súvislosti so zisteniami ústredný riaditeľ ŠVPS SR Jozef Bíreš.

Cielenú kontrolu hydiny podľa Gulovej nariadil šéf MPRV SR Ľubomír Jahnátek (nominant Smer-SD) len pár hodín po tom, čo poľské médiá priniesli informáciu o používaní antibiotík v chovoch kurčiat v Poľsku. "Inšpektori pri úradnej kontrole v maloobchodnej predajni firmy JOMI.com, s. r. o., Wolkerova 466, 058 01 Poprad, odobrali vzorku chladených nebalených kuracích pŕs, z celkového množstva 20 kg, s dátumom spotreby 25. júna 2013," spresnila hovorkyňa MPRV SR.

"Upozorňujeme spotrebiteľov, aby toto hydinové mäso nekonzumovali, ak ho majú zakúpené v domácnostiach, prípadne, aby ho vrátili do predajne a požadovali náhradu," poznamenal Jahnátek. Mäso pochádza od dodávateľa BB Marcin Borowicz, Ludźmierska 29, Nowy Targ.

Enrofloxacin je podľa Gulovej syntetické chemoterapeutikum patriace do skupiny fluoroquinolónov, ktoré sa používajú na liečbu ochorení spôsobených grampozitívnymi a gramnegatívnymi patogénmi u zvierat a ľudí. Vzhľadom na vysoký nárast rezistentných kmeňov baktérií voči fluoroquinolónom u ľudí, sa táto skupinu antibiotík neodporúča používať u potravinových zvierat, špeciálne u hydiny.

"Hlavný veterinárny lekár Poľskej republiky na základe dostupných informácií o podozrení zo spáchania trestného činu podal oznámenia na prokuratúru. Zároveň sa obrátil na televíznu stanicu, aby dodala údaje za účelom identifikácie podnikateľských subjektov zúčastnených na nelegálnom používaní veterinárnych farmaceutických produktov," uviedla v súvislosti s informáciami o nelegálnom použití antibiotík pri chove hydiny Magdalena Suwara z Veľvyslanectva Poľskej republiky v Bratislave.

Pripomenula, že v dňoch 19., 20. a 24. júna 2013 televízna stanica TVN odvysielala program, ktorý sa týkal nelegálneho použitia antibiotík u zvierat. "Prípady uvedené v reportáži sú podľa právnych noriem trestným činom a trestajú sa odňatím slobody až na 2 roky," dodala Suwara.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu