Štvrtok30. november 2023, meniny má Andrej, Ondrej, Andreas, zajtra Edmund

Šokujúce výsledky kontroly v supermarketoch: Prelepené dátumy a nebezpečné baktérie!

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Shutterstock)

BRATISLAVA - Hygienici z regionálnych úradov verejného zdravotníctva skontrolovali od 6. do 13. júna oddelenia s nebalenými rizikovými potravinami v 338 supermarketoch, hypermarketoch a obchodných domoch. Celkovo udelili 117 pokút v celkovej výške 3850 eur.

Pri kontrolách hygienici prišli na to, že v niektorých obchodoch sa nedodržiavala osobná hygiena. Na základe sterov z rúk a pracovného odevu zistili väčšie počty koliformných baktérií a E.coli. Niektoré obchody zas prelepovali etikety za účelom predĺženia dátumu spotreby a predávali potraviny po uplynutí dátumu spotreby. Okrem toho v prevádzkach predávali porciované šaláty po zabalení v predajni dlhšie ako 48 hodín. V niektorých prípadoch nebol dodržaný chladiaci reťazec. Supermarkety neoznačovali dátum spotreby a čas otvorenia originálneho obalu veľkých balení napríklad v prípade šalátov.

"V ôsmich prípadoch bude začaté správne konanie...z dôvodov opakujúcich sa nedostatkov v prevádzke, nesprávneho zaobchádzania s potravinami," uviedol zastupujúci hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Prevádzkovatelia dvoch obchodov budú predvolaní na prerokovanie zistených nedostatkov a uplatnenia možných sankčných opatrení. "V jednom prípade na základe výsledkov vykonaných sterov v prevádzke budú nariadené opatrenia na zlepšenie celkovej hygieny, zvlášť zameranej na pracovné oblečenia zamestnancov a dodržiavanie osobnej hygieny," dodal Rovný.

Úrad podľa Skalickej cielene kontroloval 338 prevádzok supermarketov, hypermarketov a obchodných domov v Slovenskej republike, z toho 63 obchodných reťazcov COOP Jednota, 59 obchodných reťazcov Billa, 44 obchodných reťazcov Tesco, 26 obchodných reťazcov Kaufland a iné.

Informácie poskytla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Skalická.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu