Utorok5. december 2023, meniny má Oto, zajtra Mikuláš, Nikolas

Medvede pri Ružomberku začali chodiť k obydliam priskoro

Ilustračné foto
Ilustračné foto

RUŽOMBEROK – Zvýšený pohyb medveďov v okolí obydlí v Bielom Potoku pri Ružomberku zaznamenávajú v týchto dňoch tamojší obyvatelia. Dnes to potvrdil aj výrobno-obchodný riaditeľ Mestských lesov Ružomberok Milan Šlávka.

Navyše, medvede začali chodiť oveľa skôr, doposiaľ prichádzali k obydliam väčšinou až na jeseň. Prekážkou nie je ani plot, zasvietené svetlo, či pustené rádio. „Zvýšený pohyb sme zaznamenali v okolí včelstiev, ktoré ničia. Už začiatkom roka sme podali žiadosť na Ministerstvo životného prostredia o regulačný odlov dvoch medveďov, predbežne nám odsúhlasili jeden,“ informoval Šlávka.

Ďalej uviedol, že môžu požiadať aj o ochranný odlov medveďa, ktorý spôsobuje škody. „K tomu však potrebujeme podklady, písomné žiadosti a sťažnosti poškodených, čo býva problémom. Preto vyzývame všetkých, ktorí zaznamenali medveďa na svojom pozemku, v záhradách, aby nám dali vedieť. Len tak môžeme začať konať,“ poznamenal.

Ministerstvo zatiaľ v oblasti neeviduje nebezpečné strety medveďov s obyvateľmi. „V roku 2011 nás požiadali Mestské lesy o povolenie na odstrel problematického jedinca. Ich žiadosti sme vyhoveli, ale voči rozhodnutiu sa odvolalo Lesoochranárske združenie VLK. Predchádzajúci minister odvolanie zamietol a predĺžil možnosť odstrelu v poľovnom revíri Smrekovica aj v roku 2012,“ konštatoval Maroš Stano z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia. Stano dodal, že v prípade tlaku medveďov na obyvateľov Bieleho Potoka môžu Mestské lesy účinne zasiahnuť aj v tomto čase.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu