Nedeľa10. december 2023, meniny má Radúz, zajtra Hilda

Turisti pozor, medvede sú v Tatrách premnožené

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto

POPRAD - Pohyb medveďov v zastavanom území mesta Vysoké Tatry je každodennou realitou. Hlavnou príčinou pohybu medveďov v obývanom území je podľa Petra Nováka z Mestského úradu Vysoké Tatry stav populácie medveďa hnedého, jeho premnoženie, čo má za následok aj zvyšovanie počtu synantropizovaných medveďov, teda takých, ktoré sa objavujú v blízkosti ľudských obydlí.

"Situácia nie je vážna, je veľmi vážna. Denne mám telefonáty a žiadosti od obyvateľov, aby sme riešili problém s medveďmi,“ povedal na dnešnej tlačovej besede primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš. Mesto žiada kompetentné inštitúcie o efektívne riešenie problému s medveďmi a nielen neustále rozprávanie. Primátor je presvedčený, že hlavnou príčinou problémov s medveďmi je práve premnožená populácia medveďa.

K vedľajším príčinám problému s medveďmi podľa Nováka patrí postupná strata prirodzeného biotopu medveďa. Najväčšie problémy zaznamenáva mesto práve po kalamite z roku 2004. Druhou vedľajšou príčinou je odpadové hospodárstvo. Za ďalšiu príčinu považuje mesto aj prikrmovanie poľovnej zveri objemovým krmivom v dolných oblastiach Tatranského národného parku. Ďalšou príčinou je „prikrmovanie“ medveďov turistami v blízkosti hotelových zariadení.

Návštevy medveďov v tatranských osadách sa podľa primátora z roka na rok stupňujú. Za posledné roky mesto zaznamenalo najviac návštev medveďov v osadách. Nie sú to len jednotlivé medvede, ale do osád prichádzajú aj skupinky štyroch či ôsmich medveďov. „Nemáme dôvod neveriť ľuďom, ale bol aj prípad, keď ľudia narátali až 12 medveďov na jednom mieste,“ dodal primátor.

Medvede robia najväčšie problémy v Tatranskej Kotline, Tatranskej Lomnici, kde sa medvede pohybujú prakticky po celej osade. V Smokovcoch sa pohybujú takisto prakticky po všetkých osadách. Ďalšou lokalitou sú Vyšné Hágy. Mesto Vysoké Tatry sa snaží predchádzať tomuto problému skvalitňovaním odpadového hospodárstva.

Mesto pripravuje projekt na zavedenie uzamykateľných priestorov pre kontajnery s komunálnym odpadom, ktoré by mali zabrániť medveďom dostať sa k odpadu. Primátor si myslí, že ani to však nevyrieši problém, keďže pachy budú medvede stále lákať.

Mesto navrhuje ako prvé kroky spočítanie medvedej populácie, určenie teritórií jednotlivých medveďov a následne, ak sa zistí, že je medveď v Tatrách premnožený, riešiť optimalizáciu jeho stavov. Okrem samotnej redukcie stavov navrhuje mesto aj presun odchytených medveďov do zahraničia. Problémom však podľa Nováka je, že o medvede nie je v zahraničí, napríklad v zoologických záhradách, veľký záujem.

Obyvatelia Tatranskej Lomnice a Horného Smokovca už spísali petície na riešenie problému s premnoženými medveďmi. Mestská polícia Vysoké Tatry podľa náčelníka Miroslava Kolodzeja eviduje aj niekoľko sťažností od podnikateľov a hotelierov, ktorí žiadajú problém s medveďmi riešiť.

„Každú chvíľu môže dôjsť k stretu medveďa s človekom,“ uviedol náčelník. Najčastejšie medvede prichádzajú do osád okolo 18:00. Ľudia sú podľa náčelníka obmedzovaní na pohybe, keďže sa obávajú o svoje zdravie a život, a po zotmení jednoducho nevychádzajú obyvatelia tatranských osád z bytov a domov.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu