Štvrtok, 19. apríl 2018. Meniny má Jela, zajtra Marcel.

Na pultoch je len polovica potravín zo Slovenska

Ilustračné foto
Ilustračné foto
07.06.2011 14:55

BRATISLAVA - Domáce potraviny nie sú na pultoch obchodov na Slovensku zastúpené v takej miere, ako v okolitých štátoch. Ako vyplýva z celoslovenského reprezentatívneho prieskumu, ktorý pre Potravinársku komoru Slovenska (PKS) vypracovala agentúra GfK v polovici apríla tohto roku na vzorke 360 predajní, podiel domácich potravín na slovenskom trhu je menší ako 50 %.


V Poľsku pritom podiel domácej produkcie potravín podľa posledných údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat tvorí viac ako 85 %, v Českej republike je to viac ako 72 % a v Maďarsku viac ako 71 %.

"Spomedzi okolitých štátov má Slovenská republika najnižšie zastúpenie slovenských potravín na pultoch obchodných reťazcov. K poklesu domácej produkcie potravín významnou mierou prispievajú aj spotrebitelia, ktorí nakupujú v obchodných reťazcoch s minimálnym zastúpením domácich potravín," povedala na utorňajšej tlačovej besede riaditeľka PKS Jarmila Halgašová. Podľa nej každoročne sa zvyšujúce negatívne obchodné saldo s potravinami, ktoré vlani dosiahlo objem 998 mil. eur, má negatívny vplyv na domáci potravinársky priemysel, čo sa premieta následne aj do nezamestnanosti, keď v období rokov 2005 až 2009 klesol počet pracovných miest v potravinárskom priemysle o 3 970 miest.

Prezident PKS Ján Johanes tvrdí, že pokles zamestnanosti v potravinárskom priemysle sa ešte dramatickejšie odráža na celkovej nezamestnanosti. "Jedno pracovné miesto v potravinárstve na seba viaže približne sedem až osem pracovných miest u subdodávateľov," tvrdí Johanes. V rámci EÚ je potravinársky priemysel s 13,5-percentným podielom na zamestnanosti najvýznamnejším zamestnávateľom spomedzi všetkých priemyselných odvetví. "Na Slovensku sa potravinársky priemysel podieľa na zamestnanosti len 1,6 %," doplnil Johanes.

Podľa prieskumu GfK najmenej slovenských potravín nájdu spotrebitelia v reťazcoch Lidl, kde ich podiel tvorí necelých 16 % a v Kauflande, kde to je 41 %. V týchto predajniach sú najviac umiestňované potraviny z dovozu. "Slovenskí spotrebitelia by mali vedieť, že pri nákupe tovaru zo zahraničia podporujú ekonomiku iných štátov, kým domácu oslabujú," myslí si Halgašová. Naopak, najviac domácich potravín môžu spotrebitelia nájsť v obchodoch Coop Jednota Slovensko a CBA, kde tvoria 68 % resp. 64 % z ponuky.

Z prieskumu agentúry taktiež vyplýva, že zo slovenských výrobkov sú v obchodných reťazcoch najslabšie zastúpené konzervované potraviny, ktorých podiel je v priemere 27 % z ponuky obchodov. Nasledujú nealkoholické nápoje s 36-percentným podielom, nečokoládové cukrovinky s 37 % a oleje s podielom na úrovni 40 %. Naopak, najväčšie zastúpené spomedzi slovenských výrobkov majú minerálky, ktoré z celkovej ponuky obchodov tvoria 67 %, nasledujú mäsové výrobky so 62 % a mliečne výrobky s 57-percentým podielom.

Prieskum taktiež potvrdil, že čím menšia predajňa, tým je podiel slovenských výrobkov vyšší. V malých predajniach predstavuje tento podiel 67 % z ponuky obchodov, v supermarketoch je to 57 %, v hypermarketoch 52 % a najmenej sú domáce potraviny zastúpené v diskontných predajniach a veľkoobchodoch, kde tvoria len 32 %. Z pohľadu jednotlivých regiónov sú domáce potraviny najviac zastúpené v obchodoch v Banskobystrickom kraji a najmenej v Trnavskom kraji.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články