Nedeľa, 22. apríl 2018. Meniny má Slavomír, zajtra Vojtech.

FOTO Archeológovia našli podivnú štvorcovú masku: Môže zmeniť to, čo si doposiaľ mysleli

17.07.2017 09:49

CAMBRIDGE - Obdĺžniková medená maska ​​nájdená v Argentíne je jedným z najstarších kovových predmetov z Južnej Ameriky vyrobených ľuďmi. Archeológovia tvrdia, že tento objav je v rozpore s myšlienkou, že juhoamerické umenie obrábania kovu pochádza z Peru. Maska, ležiaca v hrobe s dospelými a deťmi, má dierky pre oči, v oblasti nosa a úst. Malé otvory po stranách by mohli slúžiť na pripevnenie masky na tvár pomocou nite.


Archeológovia konečne objavili TO, o čom len roky tušili: FOTO úžasného nálezu v Egypte

Maska, stará približne 3000 rokov, bola objavená v južných Andách v Argentíne na archeologickom mieste Bordo Marcial. Metalurgia v predkolumbovskej Amerike sa prvýkrát rozvinula v Andách a Peru sa už dlho považuje za východiskový bod pôvodu - ale nedávny objav medenej masky v severozápadnej Argentíne túto teóriu mení.

Maska bola pochovaná v hrobe spolu s minimálne 14 ľuďmi. Má dĺžku približne 18 centimetrov, šírku 15 centimetrov a hrúbku 1 milimeter. Je perforovaná v blízkosti ľavého oka a pokrytá vrstvou korózie z prirodzeného zvetrávania. Kvôli zachovaniu a ďalšiemu zabráneniu poškodenia vedci túto vrstvu korózie podľa miestnych médií neodstránili.

FOTO Archeológovia našli podivnú

Medená ruda bola nájdená vo vzdialenosti 70 kilometrov od miesta, čo naznačuje, že masku vyrobili lokálne. Výskumníci z univerzity v Bueno Aires hovoria, že kovoobrábanie v Argentíne sa objavilo v rovnakom čase ako v Peru.

Tam sa našli 4000-ročné zlaté predmety aj 1000-ročné bronzové predmety. Odborníci si však neboli istí, či vznikli priamo tam, alebo boli prinesené.

FOTO Archeológovia našli podivnú

"Dôkaz o tavení a žíhaní medi radí severozápadné argentínske údolia a severné Čile k prvým centrám pri výrobe medi," uviedli vedci. "Tieto údaje sú nevyhnutné pre pochopenie vzniku andskej metalurgie," napísali.


Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: sz
FOTO: cambridge.org

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články