Slováci sa dočkali: Prvý jarný deň, pripomína si ho aj Google | Topky.sk

Streda, 20. jún 2018. Meniny má Valéria, zajtra Alojz.

Slováci sa dočkali: Prvý jarný deň, pripomína si ho aj Google

Ilustračné foto
Ilustračné foto, Zdroj: thinkstock.com
20.03.2017 20:26

BRATISLAVA - Deň, na ktorý sme tak dlho čakali, je konečne tu. Dnes, 20. marca, sa začala jar - ročné obdobie, ktoré mnohí z nás považujú za to úplne najkrajšie. Stromy rozkvitajú, vtáčiky štebocú a o naše líca sa opierajú teplé slnečné lúče. Prvý jarný deň si pripomína aj internetový vyhľadávač Google.


Jar sa podľa astronomických výpočtov tento rok začala dnes o 11:19 hod stredoeurópskeho času (SEČ), vo svete o 10:29 hod koordinovaného svetového času (UTC), v deň jarnej rovnodennosti. Rovnodennosť (ekvinokcium) znamená v astronómii okamih, keď má Slnko k svetovému rovníku nulovú deklináciu a slnečné lúče dopadajú v mieste rovníka kolmo na zemský povrch. V okamihu rovnodennosti sa Slnko nachádza v jarnom alebo jesennom bode.

Slováci sa dočkali: Prvý
Zdroj: TASR

Slováci sa dočkali: Prvý
Zdroj: TASR

V čase jarnej rovnodennosti sa začína na severnej pologuli jar a na južnej pologuli jeseň. Počas jesennej rovnodennosti nastáva na severnej pologuli jeseň a na južnej pologuli jar. V deň jarnej a jesennej rovnodennosti je na všetkých miestach na Zemi deň s rovnakou dĺžkou slnečného svitu - 12 hodín (výnimku tvorí južný a severný pól). V tento deň na severnom póle prvýkrát po šiestich mesiacoch vychádza Slnko - končí sa polárna noc a nastáva polárny deň. Na južnom póle nastáva presne opačný jav. Okamih jarnej rovnodennosti nenastáva každý rok v rovnakom čase. Príčinou je rozdielna dĺžka astronomického a občianskeho roka a vkladanie prestupného dňa - 29. februára - každý štvrtý rok.

Dátum 21. marec, ktorý sa uvádzal v učebniciach a mnohí ľudia ho dodnes považujú za prvý jarný deň, platil iba v prvých dvoch desaťročiach 20. storočia. V posledných rokoch bol tento dátum aktuálny iba každý tretí rok po roku priestupnom, t.j. v roku 2003 a 2007. Pre väčšinu Slovákov bol 21. marec prvým jarným dňom už len v roku 2011. Od roku 2012 sa jar v našom časovom pásme začína 20. marca a od roku 2048 sa bude objavovať aj dátum 19. marca.

Slováci sa dočkali: Prvý
Zdroj: thinkstock.com

Podobne ako deň zimného slnovratu patril aj príchod jari k najväčším sviatkom ľudstva v predkresťanskej ére. Na Slovensku sa najkrajšie ročné obdobie vítalo vynášaním Moreny, slamenej figuríny odetej do ženských šiat. Morena symbolizovala slovanskú bohyňu zimy a smrti. Figurínu nosili ľudia po dedine a nakoniec ju hodili do potoka alebo spálili. Verili, že takto odoženú od seba choroby a smrť. Kresťania si v tomto období pripomínajú umučenie, smrť a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, np
FOTO: TASR/AP, thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články