Piatok19. apríl 2024, meniny má Jela, zajtra Marcel

Pri prechádzke v prírode na vás číha jedno NEBEZPEČENSTVO: Môže spôsobiť vážne problémy!

Ilustračné foto Zobraziť galériu (4)
Ilustračné foto (Zdroj: thinkstock)

BRATISLAVA - Pre väčšinu ľudí niet väčšieho relaxu, ako stráviť čas aktívne v prírode. Pri prechádzke alebo športovaní v lese však treba dávať pozor na kliešte a po príchode domov sa radšej skontrolovať. Odborníčka z Univerzitnej nemocnice Bratislava radí, ako na to, aby nám kliešť nespôsobil zdravotné problémy.

Kliešťa treba vybrať do 24 hodín 

Kliešť je nenápadný a nebezpečný spoločník. Po prechádzke či športe sa preto treba radšej skontrolovať. "V prípade, že nájdeme kliešťa, treba ho vybrať čím skôr, najlepšie do 24 hodín,“ upozorňuje lekárka Elena Lazarová, primárka Oddelenia nemocničnej hygieny a epidemiológie UNB.  

Detailné VIDEO, ako sa vyberá kliešť: Nepríjemný pohľad na niečo, čo ste zrejme zažili aj vy

Postup je jednoduchý. Postihnuté miesto pretrieme krémom alebo olejom, aby sme zabránili prívodu vzduchu. Následne po približne desiatich minútach pretrieme miesto handričkou, kedy sa kliešť sám uvoľní. Ak sa tak nestane, vyberieme ho pinzetou. Potom treba skontrolovať, či sme odstránili celého kliešťa alebo len jeho časť. V prípade, ak časť kliešťa zostala v pokožke, je lepšie vyhľadať lekára, ktorý kliešťa odborne odstráni. 

Pri prechádzke v prírode
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: thinkstock.com)

Skontrolovať treba aj psa 

Po prechádzke so psom v prírode musíme prezrieť aj jeho. „Ak nájdeme na ňom kliešťa, treba ho vybrať štandardným spôsobom ako u človeka, je preňho rovnako nebezpečný a navyše, hrozí riziko prenesenia na človeka. 

Pri prechádzke v prírode
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: thinkstock.com)

Do prírody ideálne s repelentom a s vhodným oblečením 

Ak sa chystáte s rodinou alebo domácim miláčikom do lesa, treba si obliecť vhodné oblečenie. "Ideálne je, ak má človek pokrytú čo najväčšiu časť tela odevom a na nohách uzavretú obuv. V prípade, že je veľmi teplo, odporúča sa použiť dostatočné množstvo repelentu a vhodnú pokrývku hlavy," upozorňuje Lazarová. 

Pri prechádzke v prírode
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: thinkstock.com)

Kliešťa netreba podceňovať 

Ak sa do človeka zahryzne kliešť, ktorý je prenášačom mikroorganizmov lýmskej boleriózy alebo kliešťovej encefalitídy, môže to mať vážne následky na zdraví. Príznaky by sa nemali podceňovať. Ak aj kliešťa odstránime a postihnuté miesto začne červenať, treba vyhľadať odbornú pomoc, dodáva odborníčka. V najhoršom prípade totiž problémy spôsobené kliešťom môžu prerásť pri neliečení až do bolesti a opuchov kĺbov, svalov, problémov so srdcom či bezvedomia.  

Viac o téme: Kliešť
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu