Nedeľa, 27. máj 2018. Meniny má Iveta, zajtra Viliam.

Archeológovia našli ten najbizarnejší predmet na FOTO: Dvetisícročná guľa je stále jedlá!

Trúfli by ste si nález ochutnať?
Trúfli by ste si nález ochutnať?
18.06.2016 15:40

CAVAN - Váži asi desať kilogramov a vyzerá ako veľká guľa, ktorá sa približne 2-tisíc rokov povaľovala v rašeliniskách írskeho grófstva Meath. Podľa odborníkov však rozhodne nejde o žiadny kameň ani skamenelinu vajca obrieho tvora. Ide o ľudský výtvor, ktorý je aj po takom dlhom čase stále konzumovateľný.


Experti prezradili, že ide o perfektne zakonzervované maslo, ktoré ostalo dvetisíc rokov ukryté v bažinách grófstva Meath – vďaka nízkej teplote a kyslému prostrediu. Hoci je ešte aj dnes teoreticky jedlé, odborníci jeho konzumáciu neodporúčajú.

Amatérsky archeológ vyvolal senzáciu: V zemi sa ukrývala najčudnejšia lesná záhada na FOTO

V čase raného stredoveku bolo v Írsku maslo luxusom, informuje Cavan County Museum, ktoré exponát vlastní. Aj preto bolo používané ako naturálna forma dane alebo renty. V močiari sa mohlo ocitnúť aj preto, lebo ľudia v minulosti zvykli vzácne predmety alebo produkty obetovať bohom ako dar. Výmenou zaň mala byť ochrana majetku alebo ľudí. Ak maslo predkovia obetovali v močiaroch, už nikdy sa ho nesnažili vyloviť späť. Podľa odhadov má zakonzervované maslo viac ako 2-tisíc rokov.

Archeológovia našli ten najbizarnejší

Archeológovia našli ten najbizarnejší


Galéria

Trúfli by ste si

Nástroje k článkuZDROJ: zh
FOTO: Cavan County Museum

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články