Vedci po sto rokoch konečne potvrdili to, čo sa len šepkalo: Navždy sa zmení náš pohľad na vesmír | Topky.sk

Pondelok, 18. jún 2018. Meniny má Vratislav, zajtra Alfréd.

Vedci po sto rokoch konečne potvrdili to, čo sa len šepkalo: Navždy sa zmení náš pohľad na vesmír

Gravitačné vlny predsa len existujú
Gravitačné vlny predsa len existujú, Zdroj: thinkstock.com
12.02.2016 08:50

NEW YORK - Vedcom sa podarilo zachytiť gravitačné vlny, čím sa po sto rokoch hľadania potvrdila ich existencia. Tú vo svojej Všeobecnej teórii relativity predpokladal ešte Albert Einstein, ktorý gravitačné vlny definoval ako lokálne deformácie časopriestoru. O prelomovom objave informovali dnes odborníci na tlačovej konferencii americkej Národnej vedeckej nadácie (NSF).


Spozorované vlny pochádzali z kolízie dvoch čiernych dier vzdialených 1,3 miliardy svetelných rokov od Zeme. Jedna mala 36-násobok hmotnosti Slnka, druhá 29-násobok a obe sa v momente splynutia blížili k sebe polovičnou rýchlosťou svetla. Ich výsledkom boli nielen gravitačné vlny, ale aj jedna čierna diera, ktorá je viac ako 60-krát hmotnejšia ako Slnko. 

Vedci po sto rokoch
Zdroj: SITA

Vlny zachytili dve mimoriadne citlivé zariadenia Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory (LIGO), vzdialené od seba tisíce kilometrov.

Vedci po sto rokoch
Zdroj: SITA

Detektory nachádzajúce sa na opačných koncoch USA, konkrétne vo washingtonskom Hanforde a v Livingstone v štáte Louisiana, disponujú laserovým systémom, ktorý umožňuje precízne merania časopriestoru.

Vedci po sto rokoch
Zdroj: SITA

V každom zo zariadení sa laserový lúč rozdelí na dve časti, ktoré putujú do na seba kolmých štvorkilometrových tunelov. Na ich koncoch sa nachádzajú zrkadlá, ktoré lasery odrážajú a opätovne ich spájajú. Ak gravitačná vlna prejde jedným alebo oboma laserami, zmení tým rýchlosť, ktorou sa šírilo svetlo, čím sa novovzniknutý lúč bude líšiť od toho pôvodného. 

Vedci po sto rokoch
Zdroj: SITA

Ďalším významným objavom projektu je potvrdenie teórie, že sa gravitačné vlny šíria rýchlosťou svetla. Vďaka tomuto poznatku bude možné nielen vytvárať nové teórie v oblasti astrofyziky, ale tiež skúmať čierne diery, kvazary či neutrónové hviezdy. 


Galéria

Gravitačné vlny predsa len Albert Einstein

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články