Pondelok, 18. december 2017. Meniny má Sláva, zajtra Judita.

Pravda o dokonalom árijskom dieťati: Keby toto vedel Hitler, dá ho zabiť!

Hessy na titulke rodinného magazínu
Hessy na titulke rodinného magazínu
03.07.2014 11:00

LONDÝN - Osemdesiatročná Nemka prehovorila o tom, ako sa vo svojich šiestich mesiacoch stala ústrednou tvárou nacistickej kampane. Predstavitelia Tretej ríše ju propagovali ako ideálne árijské dieťa, až teraz však vyšlo najavo, že je Židovka!


V roku 1935 zobrala malú Hessy Taftovú jej matka k známemu berlínskemu fotografovi Hansovi Ballinovi. Ten bez vedomie rodiny dievčatka prihlásil jeho fotku do súťaže o dokonalé árijské dieťa, ktorú vyhlásila nacistická strana. "Teraz sa už na tom môžem smiať. Ale keby vtedy nacisti vedeli, kto v skutočnosti som, určite by ma nenechali nažive," povedala osemdesiatročná dôchodkyňa.

Pravda o dokonalom árijskom

Jej snímka nakoniec zvíťazila po tom, ako si ju vybral ríšsky minister propagandy Joseph Goebbels. Taftovej matka Pauline Levinsonsová sa o tom dozvedela až po tom, ako o niekoľko mesiacov zbadala portrét svojej dcéry na titulke nacistického rodinného časopisu. Keď sa Ballina opýtala, čo to má znamenať, odpovedal jej, že "chcel nacistov zosmiešniť".

Pravda o dokonalom árijskom

Taftová, ktorá pôsobí ako profesorka chémie v New Yorku, darovala predmetnú fotografiu izraelskému múzeu Yad Vashem, ktorý je zasvätený obetiam holokaustu. Informoval portál denníka Daily Telegraph.


Galéria

Hessy na titulke rodinného

Nástroje k článkuZDROJ: np
FOTO: Ohad Zwigenberg

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články