Nedeľa, 20. máj 2018. Meniny má Bernard, zajtra Zina.

Spúšť po tornáde, ktoré sa prehnalo Nemeckom: VIDEO Zničené domy a zablokované cesty

17.05.2018 16:00

VIERSEN - Extrémne počasie zasiahlo v stredu vo večerných hodinách nemeckú spolkovú krajinu Severné Porýnie-Vestfálsko. V časti mesta Viersen zostalo po tornáde poškodených 40 až 50 domov. Mnohé cesty a železnice boli neprejazdné. Napríklad diaľnica 61 smerom od holandských hraníc, či trať medzi Venlo a Mönchengladbachom. Výška škody je zatiaľ neznáma.


MIMORIADNA SPRÁVA Nemeckom sa prehnalo tornádo: VIDEO Výnimočný stav

Vrchný okresný policajný komisár Klaus Junker (57) pre nemecký denník Bild uviedol, že búrka sa prihnala medzi 17.50 a 18.00 h. Na ulice popadalo veľa stromov. Niekoľko očitých svedkov natočilo nebezpečný prírodný jav na svoje mobilné telefóny. Na videách vidno, ako silné tornádo vynieslo do vzduchu zmes piesku, pôdy a niekedy aj krúp.

Podľa úradov sa počas vyčíňania živlu zranila jedna osoba (23). "Vodič vystúpil z auta a pokúsil sa odstrániť konáre z cesty. Vtedy ho však zasiahol iný konár a vážne ho zranil. Skončil v nemocnici," informoval Junker. Ľahko sa zranil aj hasič, ktorý bol zasiahnutý elektrickým prúdom. Špekulácie o možných ďalších zranených osobách sa nepotvrdili.

Spúšť po tornáde, ktoré

Na pomoc obyvateľom vyrazilo množstvo záchranárov aj hasičov. S príchodom tmy však museli svoju misiu prerušiť. Odstraňovanie škôd a čistenie tak pokračovalo od dnešného rána. Pozitívom bolo, že žiadna zo 40 až 50 budov nebola staticky narušená a všetci poškodení mohli stráviť uplynulú noc doma, vyplýva zo správ tlačovej agentúry DPA a Západonemeckého rozhlasu (WDR). Väčšina večer uzavretých ulíc a tratí bola od rána už opäť otvorená.

Spúšť po tornáde, ktoré

Akú výšku škody dosiahnu, zatiaľ nevedia úrady odhadnúť. Taktiež nie je presne jasné, aká bola sila vetra pri tornáde. Podľa meteorológa z nemeckej meteorologickej služby v Offenbachu by sa dala dodatočne posúdiť práve z napáchaných škôd. Predpoklady sú medzi 180 až 252 km/h. V tomto roku ide údajne už o šieste tornádo, ktoré sa Nemeckom prehnalo.

Spúšť po tornáde, ktoré

Tornáda sa môžu v princípe vyskytnúť po celej Zemi okrem polárnych oblastí, ale aj výskyt pri rovníku je zriedkavý. Najčastejšie sa s nimi stretávame v USA, ale relatívne časté sú aj v Kanade, Japonsku, Austrálii, západnej Európe, južnej Afrike a severnej Argentíne. Z hľadiska času dňa vznikajú tornáda najmä neskoro popoludní a večer. Môžu mať priemer niekoľko metrov, ale aj kilometrov. Zopár sme ich zaznamenali už aj na Slovensku.

Extrémy v počasí

Meteorológ Peter Jurčovič sa v rozhovore pre Topky pred pár rokmi vyjadril, že všetky neočakávané vplyvy počasia spôsobuje tepelná energia. "Energiu nemožno zničiť, energia len mení svoju podobu, a tak na jednom konci zemegule sa tá energia transformuje na výrazné zosilnenie vetra (hurikány, tajfúny, tornáda), na druhom konci zase dochádza k výraznému otepleniu alebo k extrémnemu zosilneniu zrážkovej činnosti. Treba si uvedomiť, že čím je teplejší vzduch, tým viac vodnej pary sa doňho vyparí, tým sú oblaky mohutnejšie a tým aj silnejšia zrážková činnosť."

Straty na životoch či majetku sú dôsledkom, ktorý ľudstvo vníma zrejme najsilnejšie, aj keď si často neuvedomujeme, čoho sú dôsledkom. "A keďže stále dochádza k otepľovaniu, tak máme tie extrémy počasia stále častejšie a sú aj silnejšie a prichádzajú náhle, nečakane a spôsobujú stále väčšie škody, a to aj na takých miestach, kde sa dlhé desaťročia nič zvláštne nedialo."


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz
ZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP/DPA/Marius Becker/Federico Gambarini/Ralf Nowak;
VIDEO: YouTube/Reuters/Emergency-Report.de

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články