Nedeľa, 20. máj 2018. Meniny má Bernard, zajtra Zina.

Čínu nepozvali na rokovanie KĽDR: Protestovala, týmto ukázali svoje myslenie

Chrystia Freeland, Rex Tillerson
Chrystia Freeland, Rex Tillerson
17.01.2018 19:50

PEKING - Čínske ministerstvo zahraničných vecí v stredu protestovalo proti tomu, že Peking nebol pozvaný na rokovanie dvadsiatich štátov sveta o situácii v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR), ktoré sa konalo v utorok v kanadskom Vancouvri.


Konferencia sa konala pod záštitou kanadskej ministerky zahraničných vecí Chrystie Freeland a jej amerického rezortného kolegu Rexa Tillersona a zúčastnili sa na nej krajiny, ktoré v Kórejskej vojne v rokoch 1950 až 1953 stáli na strane Soulu. Čína a Rusko, ktoré bojovali na strane komunistického Severu, na rokovanie pozvané neboli.

Chrystia Freeland, Rex Tillerson

"Rokovanie pod záštitou Spojených štátov a Kanady ukazuje, že ich myslenie je stále na úrovni Studenej vojny," vyhlásilo v stredu čínske ministerstvo zahraničia. "Zvolať rokovanie, na ktorom nebudú prítomné hlavné strany rokovaní o severokórejskom jadrovom programe, to určite nepomôže nájdeniu vhodného riešenia tohto problému," dodáva čínsky rezort diplomacie.

Chrystia Freeland, Rex Tillerson

Čína podľa stanoviska ministerstva naďalej trvá na tom, že jedinými legitímnymi formátmi rokovaní o situácii na Kórejskom polostrove sú Bezpečnostná rada OSN a takzvané šesťstranné rokovania, ktoré sa už dlhé roky z času na čas konajú v Pekingu pod záštitou Číny a zúčastňujú sa na nich Severná a Južná Kórea, Čína, Rusko, Spojené štáty a Japonsko.


Galéria

Chrystia Freeland, Rex Tillerson Chrystia Freeland, Rex Tillerson Chrystia Freeland, Rex Tillerson

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA/Jonathan Hayward/The Canadian Press via AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články