Nedeľa, 25. február 2018. Meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor.

Spor Turecka a USA naberá na obrátkach: Prekvapivé vyhlásenie Erdogana

Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan
10.10.2017 21:05

BELEHRAD - Turecko už neuznáva amerického veľvyslanca v Ankare. Vyhlásil to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, čím pritvrdil svoju rétoriku v čase stupňujúceho sa sporu s USA vyvolaného zatknutím zamestnanca amerického konzulátu v Istanbule. "Neuznávame ho ako reprezentanta Spojených štátov amerických v Turecku, hovorím to celkom otvorene," uviedol Erdogan o veľvyslancovi Johnovi Bassovi na tlačovej konferencii počas návštevy Srbska. "My sme tento problém nevyvolali," dodal.


USA po zatknutí tureckého zamestnanca amerického konzulátu pre obvinenia zo špionáže a údajné napojenie na Gülenovo hnutie pozastavili v nedeľu väčšinu vízových služieb pre tureckých občanov. Turecko odpovedalo pozastavením vydávania cestovných víz pre občanov USA do Turecka. Erdogan v Belehrade rokoval so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom najmä o obchode a investíciách. Uviedol, že súčasný objem obchodnej výmeny vo výške 682 miliónov eur je "nedostatočný" a mal by v blízkej budúcnosti rýchlo rásť.

Prisľúbil viac tureckých investícií, medziiným aj na diaľnicu spájajúcu metropoly Srbska a Bosny. Viac investícií a cestné spojenia podľa Erdogana "vyriešia problémy na Balkáne". Srbskí a tureckí predstavitelia podpísali dnes niekoľko zmlúv vrátane upravenej dohody o voľnom obchode, ktorá otvorí turecký trh pre niektoré srbské produkty. Erdogan sa v stredu letecky presunie do Sandžaku - oblasti, kde žije väčšinové moslimské obyvateľstvo -, následne sa vráti ešte do Belehradu a odcestuje do vlasti.

Ankara je v úsilí zvýšiť svoj vplyv na Balkáne obzvlášť sústredená na Bosnu, kde žije moslimská väčšina a kde existuje historická spojitosť s niekdajšou osmanskou mocou a migráciou. Turecký vplyv je veľmi citeľný aj v Macedónsku a v Kosove.

Turecko zatklo desiatky vojakov podozrivých z napojenia na Fethullaha Gülena

Turecké úrady zatkli dnes 30 členov ozbrojených síl a vydali príkaz na zadržanie ďalších 40 osôb. Informovala o tom turecká tlačová agentúra Anadolu, podľa ktorej sú dané osoby podozrivé z napojenia na hnutie exilového duchovného Fethullaha Gülena, označované tureckými orgánmi ako Fethullahova teroristická organizácia (FETÖ). Anadolu uviedla, že operácia zameraná na zadržanie 70 príslušníkov letectva, námorníctva, armády a žandárstva, na ktorých bol vydaný zatykač, sa uskutočnila v siedmich provinciách Turecka.

Agentúra dodáva, že príkazy na zadržanie vydali na základe svedeckých výpovedí údajných členov Gülenovho hnutia. V septembri turecké úrady zatkli 117 príslušníkov ozbrojených síl. Ankara tvrdí, že pokus o prevrat, ktorý sa odohral vlani v júli, zorganizovala organizácia FETÖ, ktorú z amerického exilu údajne riadil Gülen. Ten to však rozhodne odmieta. Po neúspešnom pokuse o vojenský prevrat turecké úrady začali rozsiahle čistky proti údajným sympatizantom Gülenovho hnutia. Zo štátnych inštitúcií tak bolo prepustených viac ako 110.000 ľudí. Pre podozrenie z napojenia na teroristické skupiny bolo dovedna zatknutých vyše 50.000 ľudí.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články

Zimné olympijské hry

Pjongčang 2018