Streda, 21. marec 2018. Meniny má Blahoslav, zajtra Beňadik.

VIDEO Koncert tenoristu Bocelliho s orchestrom dirigoval robot: Zožal obrovský úspech

14.09.2017 07:05

PISA - Obrovský úspech zožal v talianskom meste Pisa koncert slávneho tenoristu Andreu Bocelliho s orchestrom, ktorý dirigoval robot. Informovala o tom dnes agentúra AP.


Biely dvojramenný robot YuMi, navrhnutý švajčiarskou spoločnosťou ABB pre montážne linky v továrňach, dirigoval ešte v utorok večer časť slávnej Verdiho opery Rigoletto v podaní tenoristu Bocelliho a orchestra Lucca Philharmonic Orchestra. Koncert sa v opere Teatro Verdi konal pri príležitosti zhruba týždňového Medzinárodného festivalu robotiky, ktorý až do dnešného dňa prebiehal v Pise. 

Samotný Bocelli je síce nevidiaci, reaguje však na orchester a citlivo vníma rozmanitosť, ktorú do jeho celkového výkonu vnášajú jednotliví dirigenti. Robota YuMi označil za schopného dirigenta, ktorý bol podľa jeho slov "dobre naprogramovaný".  

VIDEO Koncert tenoristu Bocelliho

Schopnosti robota vychválil aj Andrea Colombini, skutočný dirigent orchestra Lucca Philharmonic Orchestra. Zároveň však povedal, že robotovi chýba "cit a schopnosť interakcie". "Ak by orchester spravil chybu, YuMi sa nezastaví," dodal. 


Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO:SITA/International Robotics Festival Pisa via AP,
VIDEO: YouTube/Radio Free Europe/Radio Liberty

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články