Štvrtok, 22. február 2018. Meniny má Etela, zajtra Roman, Romana.

Vzbura Francúzov proti Macronovi: Paríž demonštruje proti prezidentovým plánom

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
12.09.2017 11:30

PARÍŽ - Francúzske odbory zvolali na dnes demonštrácie proti vládnemu plánu na reformu trhu práce. Očakáva sa, že na celom území krajiny sa uskutoční približne 180 demonštrácií, ktoré budú sprevádzať desiatky štrajkov v rezorte dopravy a vo verejnom sektore.


Plánované protestné akcie sú reakciou na plány vlády prezidenta Emmanuela Macrona, ktoré znižujú právomoci odborov a dávajú firmám voľnejšiu ruku napr. pri prepúšťaní zamestnancov, ako aj pri zosúlaďovaní pracovnej doby a odmeňovania zamestnancov v závislosti od situácie na trhu práce.

Reforma zákonníka práce je prvou veľkou legislatívnou iniciatívou prezidenta Macrona od jeho nástupu do funkcie v máji tohto roku. Jej hlavným cieľom je znížiť nezamestnanosť a urobiť zmeny v dôchodkovom systéme. Dnešné protesty sú súčasne aj prvým veľkým prejavom nespokojnosti s Macronom, ktorého popularita medzi obyvateľstvom má klesajúci trend.

Samotný prezident dnes vycestoval na návštevu francúzskych území v Karibiku, ktoré minulý týždeň spustošil hurikán Irma. Reformu zákonníka práce mali v minulosti v pláne prakticky všetky francúzske vlády - pravicové i ľavicové -, vždy však pri jej presadzovaní narazili na silný odpor zo strany odborov.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články

Zimné olympijské hry

Pjongčang 2018