Utorok, 20. február 2018. Meniny má Lívia, zajtra Eleonóra.

Mesto vo Virginii sa zmieta v nepokojoch: Hrozivá bitka plná agresie, zasahovať museli ťažkoodenci

Nepokoje v USA
Nepokoje v USA
12.08.2017 19:40

NEW YORK - Stovky belošských extrémistov s horiacimi fakľami sa v noci na dnes stretli so svojimi odporcami v univerzitnom areáli vo virginskom Charlottesville.


Dôvodom incidentu bol spor o vlajku s konfederačným krížom, ktorú kritici označujú za symbol rasizmu a otrokárstva. Bitku rozohnala polícia slzným plynom, uviedla agentúra Reuters. V rade južných štátov USA dodnes neutíchla diskusia o oprávnenosti vyvesovanie práporu z čias americkej občianskej vojny v rokoch 1861-1865.

Stúpenci tento prápor považujú za historický odkaz, kritici za symbol rasistickej a otrokárskej minulosti amerického Juhu. Vlna odstraňovania konfederačných symbolov začala v USA po predminulom rasovom útoku v Charlestone v Južnej Karolíne, kde strelec zabil deväť černochov.

Mesto vo Virginii sa

Vo virginskom Charlottesville sa má dnes stretnúť niekoľko tisíc stúpencov nadvlády bielej rasy na zhromaždení nazvanom Zjednoťte pravicu.
Akcia má byť protestom proti odstráneniu sochy konfederačního generála Roberta Leeho z miestneho parku. Míting, ktorý sa má uskutočniť v centre mesta, radnica zakázala, ale súd jej rozhodnutie zrušil. Pred účasťou na zhromaždení varoval virgínsky guvernér Terry McAuliffe, miestne jednotky Národnej gardy sú v pohotovosti.

Mesto vo Virginii sa


Galéria

Nepokoje v USA

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK
FOTO: Twitter, nbcnews.com
VIDEO: nbcnews.com, Facebook/CNN

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články

Zimné olympijské hry

Pjongčang 2018