Nedeľa, 20. máj 2018. Meniny má Bernard, zajtra Zina.

Macron vymenoval za premiéra opäť Édouarda Philippa

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
19.06.2017 21:43

PARÍŽ - Francúzsky prezident Emmanuel Macron dnes večer opäť vymenoval do funkcie predsedu vlády Édouarda Philippa, ktorý predtým - v súlade s tradíciami krajiny - podal po voľbách do Národného zhromaždenia demisiu. Súčasne ho poveril zostavením nového vládneho kabinetu.


Informoval o tom úrad hlavy štátu v Paríži. Keďže Macronova strana Republika v pohybe (LREM) získala v 577-člennom Národnom zhromaždení absolútnu väčšinu, podľa skoršieho vyjadrenia hovorcu vlády Christopha Castanera budú zmeny v kabinete "technické a nie ďalekosiahle". Ako vyplýva z informácie Elyzejského paláca, zloženie novej francúzskej vlády by malo byť známe do stredajšieho večera.

Úrad francúzskeho prezidenta už skôr informoval, že sa najvyšší francúzsky predstaviteľ obrátil na ministra pre územné plánovanie Richarda Ferranda, ktorého vyšetruje prokuratúra v Breste, so žiadosťou, aby už nepôsobil vo vládnej funkcii a ujal sa namiesto toho riadenia parlamentnej frakcie LREM. Tento politik, blízky prezidentovi, po prijatí u hlavy štátu  potvrdil, že jej ponuku akceptoval.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články