Nedeľa, 20. máj 2018. Meniny má Bernard, zajtra Zina.

Český vynálezca prekonáva slovenský aeromobil: FOTO Ukázal oveľa lacnejší spôsob ako na to

Vírnik GyroDrive
Vírnik GyroDrive
18.06.2017 16:15

PRAHA – Český pilot a známy priekopník paraglidingu u našich západných susedov vymyslel niečo unikátne. Dvojmiestny dopravný prostriedok, ktorý lieta aj jazdí po cestách. Mnohí ľudia považovali jeho zanietenie ako stratu času, on sa však nevzdal a oplatilo sa.


Pavel Březina je zanietený paraglajdista a pilot, ktorý sa odhodlal a aj napriek odhováraniu sa pustil do konštruovania virníku. Čo to znamená? Jednoducho ide o stroj, ktorý nemá krídla, no aj napriek tomu lieta. Spojenie vrtuľníka a lietadla je to, čo tento vynález dokáže opísať. Nie je to ale všetko, hybrid totiž okrem lietania aj jazdí po cestách.

Český vynálezca prekonáva slovenský

Paradoxom je, že Březinovým cieľom nebolo vyrobiť lietajúce auto. Od začiatku sa snažili vyrobiť certifikovaný vírnik. Pre mnohých ľudí bolo Březinove odhodlanie stratou času, on však mal iný názor a nenechal sa odhovoriť. Myšlienka sa zmenila na realitu a svetu sa postupne predstavuje dvojmiestny hybridný GyroDrive.

Český vynálezca prekonáva slovenský

Rýchlosť a cena vírnika

Skromný stroj potrebuje na svoje vzlietnutie plochu kratšiu ako 100 metrov. Vo vzduchu dokáže dosiahnuť najvyššiu rýchlosť až 180 km/h. Vo vzduchu dokáže pobudnúť 4 hodiny, jeho dolet je totiž až 600 km. Maximálna rýchlosť počas jazdy na zemi nie je až taká ohurujúca. Dosahuje iba 40 km/h.

Český vynálezca prekonáva slovenský

Cena špeciálneho stroja nie je až taká závratná, ako by asi každý očakával. Březinova firma NirvanaSystems nastavila cenu za GyroDrive a začína na úrovni 57 – tisíc eur. Rozdiel medzi AeroMobilom a vírnikom je teda niekoľkonásobný. Cena strojov, ktoré financuje aj slovenská vláda, by sa mala pohybovať okolo 1,2 až 1,5 milióna eur. 


Galéria

Vírnik GyroDrive

Nástroje k článkuZDROJ: de
FOTO: YouTube/Přerovská internetováTV

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články