Merkelovej strana chce normalizovať vzťahy s Ruskom | Topky.sk

Štvrtok, 21. jún 2018. Meniny má Alojz, zajtra Paulína.

Merkelovej strana chce normalizovať vzťahy s Ruskom

Vladimir Putin s Angelou Merkelovou
Vladimir Putin s Angelou Merkelovou, Zdroj: SITA/AP/Alexander Zemlianichenko, Yuri Kochetkov
16.06.2017 06:14

BERLÍN - Kresťanskodemokratická únia Nemecka (CDU) kancelárky Angely Merkelovej chce normalizovať vzťahy s Ruskom. V rozhovore pre agentúru TASS to uviedol vo štvrtok Jürgen Hardt, koordinátor nemeckej vlády pre transatlantickú spoluprácu a člen parlamentnej frakcie CDU/CSU poverený zahraničnou politikou.


"Predvolebný program sa práve pripravuje. CDU aj CSU (Kresťansko-sociálna únia Bavorska) si kladú za cieľ zlepšiť politické, ekonomické a verejné vzťahy s Ruskom. Vyzývame na partnerstvo s Ruskom," konštatoval Hardt.

Na druhej strane uviedol, že spolupráca "by mohla byť možná za predpokladu, že Rusko ukáže pripravenosť a ochotu aktívne obnoviť stratu dôvery".

"Znamená to záväzok k nadradenosti medzinárodného práva a nedotknuteľnosti hraníc suverénnych štátov," doplnil. Za určitých podmienok by podľa neho netrvalo dlho dosiahnuť takú úroveň vzájomných vzťahov, aká panovala ešte pred ukrajinskou krízou.

"Ak sa Rusko vráti k Parížskej charte, vzťahy budú čoskoro normálne a intenzívnejšie, pretože oblasti ako hospodárstvo, kultúra a medzinárodná spolupráca predstavujú obrovské príležitosti, ktoré by s radosťou využíval ruský aj nemecký ľud," dodal Hardt.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články