Mal byť spravodlivý, namiesto toho ide do basy: Sudcu odsúdili za členstvo v extrémistickej organizácii | Topky.sk

Štvrtok, 21. jún 2018. Meniny má Alojz, zajtra Paulína.

Mal byť spravodlivý, namiesto toho ide do basy: Sudcu odsúdili za členstvo v extrémistickej organizácii

Ilustračné foto
Ilustračné foto, Zdroj: thinkstockphotos.com
15.06.2017 15:16

ISTANBUL - Sudcu OSN v Turecku odsúdili na sedem a pol roka väzenia za členstvo v "ozbrojenej teroristickej organizácii", uviedla dnes agentúra AP. Aydin Sefa Akay, niekdajší veľvyslanec a sudca pôsobiaci v Mechanizme pre medzinárodné trestné tribunály (MICT), je podľa súdu napojený na exilového duchovného Fethullaha Gülena.


 Tureckého občana Aydina Sefu Akaya zadržali vlani v septembri v rámci rozsiahlych čistiek zameraných voči Gülenovým stúpencom. Podľa tureckých úradov stojí práve Gülen za vlaňajším neúspešným pokusom o vojenský prevrat v Turecku, čo však on sám rozhodne popiera. Verdikt nad Akayom vyniesol v stredu súd v Ankare. Po vynesení rozsudku ho prepustili z väzby; musí však zostať pod súdnym dohľadom a nesmie opustiť turecké územie. 

Theodor Meron, predseda MICT so sídlom v Haagu, vo svojom vyhlásení uviedol, že turecké orgány týmto rozhodnutím porušujú chránený status sudcu vyplývajúci z medzinárodného práva. Súd OSN v januári nariadil tureckým úradom, aby Akaya - vzhľadom na jeho diplomatickú imunitu - prepustili na slobodu. To sa však nestalo, takže predseda MICT predložil celú kauzu Bezpečnostnej rade OSN. 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články