Štvrtok, 19. apríl 2018. Meniny má Jela, zajtra Marcel.

Dovolenka v Chorvátsku vyjde opäť drahšie: Aj tento rok sa zvyšujú diaľničné poplatky

Ilustračné foto
Ilustračné foto
17.05.2017 19:00

PRAHA/BRATISLAVA - Slovákov cestujúcich do Chorvátska k moru tento rok čakajú drahšie diaľnice aj dopravné obmedzenia. Diaľničné poplatky v Chorvátsku vzrástli už v marci o päť percent a o ďalších desať percent sa zvýšia počas prázdnin v júli až v septembri. Pre tých, ktorí zvyknú prechádzať cez Rakúsko, je tu ďalšia zlá správa, ceny diaľničných známok vzrástli o 0,8 percenta. Novinárom to povedal hovorca českej ÚAMK Petr Vomáčka.


Briti zverejnili zoznam najbezpečnejších dovolenkových krajín: Slovensko medzi nimi nie je

Kritické pre cesty budú hlavne soboty v júli a auguste. Vôbec najhorším časom pre odchody má byť obdobie od 28. do 30. júla, kedy začínajú prázdniny vo veľkej časti Nemecka. Zdržanie sa môže vyskytnúť kvôli diaľnici A4 Ptuj - Macelj, ktorá je vo výstavbe, a tradične bývajú zápchy okolo hlavného mesta Záhreb.

Ilustračné foto

Dávajte si pozor na pokuty

Motoristi by mali podľa Vomáčku pamätať na odlišné miestne požiadavky ohľadom povinnej výbavy vozidla alebo iné spotrebiteľské správanie. Napríklad v Chorvátsku hrozí za nevyplnenie formulára o dopravnej nehode sankcia 5000 kún (cca 670 eur), za neodobratie účtenky v obchode 200 (27 eur) až 2000 kún (270 eur). Za jazdu pod vplyvom liekov alebo pri únave polícia môže na niekoľko dní zakázať jazdu. V Rakúsku môžu policajti kvôli zlému technickému stavu odobrať registračné značky a vymerať pokutu až 5000 eur.

Dovolenka v Chorvátsku vyjde

Za neplatnú alebo chýbajúcu diaľničnú nálepku hrozí v Rakúsku pokuta 120 eur za auto a 65 eur za motocykel, v Slovinsku 300 až 800 eur.

Od roku 2015 niektoré krajiny vymáhajú pokuty po vodičoch v krajine ich pôvodu. Vymáhajú pokuty za nepovolenú rýchlosť, jazdu na červenú, bez pásov, za alkohol alebo drogy za volantom, telefonovanie za jazdy, riadenie motocykla bez helmy alebo jazdu v odstavnom pruhu. Pokuty vymáha Rakúsko, Nemecko, Taliansko, Švajčiarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Holandsko alebo severské štáty.

Dovolenka v Chorvátsku vyjde

Chorvátsko navštevujú predovšetkým Nemci, Slovinci a Rakúšania, ale je vyhľadávanou dovolenkou destináciou aj Slovákov. Celkovo vlani Chorvátsko navštívilo 13,6 milióna turistov, čo je medziročný rast o deväť percent.


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, sz
FOTO: Facebook, wikimedia, thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články