Nedeľa, 22. apríl 2018. Meniny má Slavomír, zajtra Vojtech.

VIDEO Svet v napätí z globálneho konfliktu: Všetko spustila chybička, prišlo sa na to po týždni

Lietadlová loď Carl Vinson
Lietadlová loď Carl Vinson
20.04.2017 13:56

BRATISLAVA – Krok od tragédie. Celá pozornosť sveta sa pred pár dňami zameriavala iba dianie okolo Severnej Kórey. Diktatúra vyzbrojená jadrovými zbraňami sa vyhrážala útokmi na Spojené štáty. Tie k hraniciam kórejského poloostrova vyslali vojnovú flotilu na čele s modernou lietadlovou loďou Carl Vinson. Napätá situácia hrozila možným konfliktom, no nakoniec udialo sa úplne niečo iné.


Pred pár dňami vyslali Američania bojovú eskadru na čele s lietadlovou loďou USS. Carl Vinson k brehom Severnej Kórey, aby režim mladého diktátora Kim Čong-una odstrašili.

VIDEO Svet v napätí

V utorok totiž vyplávalo na povrch, že lietadlová loď Američanov desať dní plávala opačným smerom – k Austrálii. Trump vyhlásil, že vyslal „vojnové loďstvo“ ako varovanie.

VIDEO Svet v napätí

Keď Severná Kórea počas minulého víkendu predviedla na vojenskej prehliadke pravdepodobne nové rakety a uskutočnila ďalšie neúspešné raketové testy, preplávali americké plavidlá Sundským prielivom a pokračovali do Indického oceánu.

O presune flotily informovala aj najväčšia americká televízia CNN

Carl Vinson unesie 60 lietadiel a 5 tisíc členov posádky. Okrem neho sú v skupine aj dva torpédoborce, jeden krížnik s balistickými strelami a ďalšie bojové lode. Najprv išli teda dokončiť manévre s austrálskymi kolegami a až potom by sa mali vydať podľa rozkazov do „západného Pacifiku“.

VIDEO Svet v napätí

Zatiaľ nie je jasné, či klamlivá informácia bola zverejnená zámerne s cieľom vystrašiť severokórejského vodcu Kim Čong-una alebo ide o zmenu plánu či jednoduchú chybu v komunikácii.

Vojnová flotila v akcii

Experti na severokórejský diktátorský režim varovali, že by rozporuplné vyhlásenia mohli znížiť dôveryhodnosť Trumpovej vlády. „Ak sa vyhráža, a vaše vyhrážky nie sú vierohodné, zmarí to vašu politiku voči nim, nech už je akákoľvek,“ vyhlásil podľa agentúry Reuters politológ Joel Wit, bývalý činiteľ amerického ministerstva zahraničia, ktorý spolupracuje s ústavom univerzity Johna Hopkinsa.

VIDEO Svet v napätí


Galéria

Lietadlová loď Carl Vinson Lietadlová loď Carl Vinson

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, TMZ
FOTO: SITA/archív,
VIDEO: YouTube/CNN, archív

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články