Streda, 25. apríl 2018. Meniny má Marek, zajtra Jaroslava.

Český kardinál Miloslav Vlk (†84) podľahol ťažkej chorobe

Kardinál Miloslav Vlk na archívnej fotke.
Kardinál Miloslav Vlk na archívnej fotke.
18.03.2017 14:30

PRAHA - Vo veku 84 rokov dnes zomrel kardinál Miloslav Vlk. Na svojom twitterovom účte o tom informoval pražský arcibiskup Dominik Duka. Vlk v posledných mesiacoch trpel rakovinou pľúc s metastázami do kostí. "So smútkom v srdci sa modlím za dušu zosnulého kardinála Vlka," uviedol Duka. Pražské arcibiskupstvo vyzvalo veriacich k modlitbe za spásu duše zosnulého kardinála.


Vážna choroba sa u kardinála Vlka začala prejavovať približne na jar minulého roka. O Vianociach sa kardinálov stav zhoršil natoľko, že musel byť na niekoľko dní hospitalizovaný. Chorobu mu lekári diagnostikovali po Novom roku.

Vlk podstupoval chemoterapiu v jednej z pražských nemocníc. Koncom januára s Vlkom telefonicky hovoril pápež František a uistil ho, že sa bude modliť za jeho zdravie.

Miloslav Vlk sa narodil sa 17. mája 1932 v Líšnici na Písecku. Jeho život prešiel radom zvratov. V roku 1968 bol vysvätený za kňaza. Po desiatich rokoch mu ale komunisti odobrali vtedy požadovaný štátny súhlas na výkon kňazského povolania. Vlk potom slúžil omše tajne v malých skupinách veriacich. Hoci vzdelaním historik, archivár a teológ, bol z politických dôvodov nútený živiť sa ako umývač okien.

Na začiatku 90. rokov minulého storočia bol menovaný biskupom v Českých Budějoviciach, potom sa na jar 1991 po rezignácii Františka Tomáška stal hlavou českých katolíkov. Od októbra 1994 bol kardinálom. Úradu pražského arcibiskupa sa ujal 1. júna 1991, jeho rezignáciu prijal pápež Benedikt XVI. Vo februári 2010 a v poradí 36. pražským arcibiskupom menoval Duku.


Nástroje k článkuZDROJ: ČTK
FOTO: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články