Piatok29. marec 2024, meniny má Miroslav, zajtra Vieroslava

Ruský minister Lavrov vysvetlil kroky sýrskej armády: Útok na Aleppo je prerušený len dočasne

Sergej Lavrov
Sergej Lavrov (Zdroj: SITA)

MOSKVA - Bojové operácie sýrskej armády v severosýrskom Aleppe neboli prerušené úplne, len dočasne, aby z mesta mohli odísť civilisti, ktorí si to želali, uviedol dnes v Hamburgu ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Šéf ruskej diplomacie dnes podľa agentúry RIA Novosti zdôraznil, že on "nikdy nehovoril, že bojové operácie sú úplne pozastavené, že úplne prestali". "Povedal som, že boli včera prerušené na určitý čas s cieľom pomôcť odísť civilnému obyvateľstvu, ľuďom, ktorí to chceli spraviť," uviedol ruský minister.

Spresnil, že bojové operácie "budú pokračovať a pokračovať dovtedy, kým banditi neodídu z východného Aleppa. Toto chápu všetci, aj naši americkí partneri." Ruský minister súčasne odmietol špekulácie, že Moskva nechce s USA rokovať o Sýrii do 20. januára, keď sa úradu ujme nový americký prezident Donald Trump. Lavrov vysvetlil, že keby Rusko nechcelo komunikovať s vládou prezidenta USA Baracka Obamu, nebol by sa za posledné tri dni trikrát osobne stretol s americkým ministrom zahraničných vecí Johnom Kerrym, s ktorým ešte absolvoval aj jeden telefonát.

Lavrov potvrdil, že v sobotu sa v Ženeve zídu experti oboch strán, čo je podľa neho "dobrá možnosť dohodnúť sa na tom, ako s konečnou platnosťou dokončiť urovnanie situácie vo východnom Aleppe, a to odsunom všetkých povstalcov, bez výnimky". Ruský minister však pripustil, že z americkej strany opäť môže dôjsť "k prekvapeniu" - podobne ako pred niekoľkými dňami, keď USA zrušili svoju účasť na vopred naplánovanej schôdzke ohľadom Aleppa a stiahli svoje nedávno predložené návrhy na riešenie situácie v regióne.

OSN žiada skončenie obliehania Aleppa a prímerie v Sýrii

Valné zhromaždenie OSN prijalo dnes rezolúciu, ktorá vyzýva na okamžité zastavenie nepriateľských akcií v Sýrii, prístup humanitárnej pomoci do celej tejto blízkovýchodnej krajiny a tiež skončenie akéhokoľvek obliehania vrátane toho, ktoré prebieha v severosýrskom meste Aleppo. Za uznesenie, ktoré vypracovala, Kanada hlasovalo 122 krajín, proti sa ich vyslovilo 13, ďalších 36 sa hlasovania zdržalo. Dokument síce nie je právne záväzný, môže však mať ako morálnu, tak aj politickú váhu. 

Sýrske vládne jednotky a ich spojenci pokračovali dnes v intenzívnej pozemnej aj vzdušnej ofenzíve zameranej na získanie všetkých oblastí, ktoré na východe Aleppa ovládajú povstalci, približuje agentúra Reuters.  "V tomto hlasovaní ide o to, vstať a povedať Rusku a Asadovi, nech zastavia krviprelievanie," povedala ešte pred hlasovaním o rezolúcii americká veľvyslankyňa pri OSN Samantha Powerová. 

"Očakávať, že hlasovanie spôsobí nejaký dramatický obrat ohľadne situácie v Sýrii, nie je realistické," uviedol zase ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin. Kanadský veľvyslanec pri OSN Marc-André Blanchard uznal, že dokument nie je síce riešením konfliktu, je však podľa neho dôležitým oznámením toho, že životy Sýrčanov sú pre OSN prioritou. O realizácii prijatej rezolúcie by mal OSN v priebehu 45 dní informovať jej generálny tajomník Pan Ki-mun.

Sýrsky veľvyslanec pri OSN Bašár Džaafarí však vyjadril presvedčenie, že Sýria bojuje vo vojne proti terorizmu, a to v mene celého sveta. Medzinárodné sankcie voči sýrskej vláde podľa jeho slov "poškodzujú najmä sýrskych občanov a bránia sýrskej vláde, aby reagovala na každodenné potreby", predovšetkým tých, ktorí sú v dôsledku vojny znevýhodnení. Proti sankciám voči sýrskej vláde sa rázne vyjadril aj Čurkin. "Pozvoľna dusíte obyvateľov, o ktorých tvrdíte, že sa tak horlivo zaujímate," dodal. 

Viac o téme: SýriaSergej LavrovAleppo
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu