Nedeľa, 20. máj 2018. Meniny má Bernard, zajtra Zina.

Policajti odhalili detaily poistných podvodov: FOTO Vo fiktívnych búračkách zapletených 133 ľudí

polícia objavila poistný podvod
polícia objavila poistný podvod
15.05.2016 13:45

PRAHA - Poriadny úlovok sa podaril českým kriminalistom. Odhalili gang podvodníkov, ktorý zarábal na poistných podvodoch s autami. Pražskí policajti navrhli obžalovať až 133 ľudí za 90 podvodov.


Išlo o vskutku dopodrobna naplánový a zrealizovaný podvod. Gang spôsobil 14 poisťovniam a úverovým spoločnostiam škodu za viac ako 40 miliónov českých korún (1,48 mil. eur). Podľa hovorcu pražskej polície Jana Daněka policajti na prípade pracovali sedem rokov. Obvinení sú stíhaní pre poistný a úverový podvod, podielnictvo, nadržiavanie, legalizáciu príjmov z trestnej činnosti a falšovania a pozmeňovania verejnej listiny. Najvyšší trest je desať rokov väzenia.

Policajti odhalili detaily poistných

Policajti odhalili detaily poistných

Policajti odhalili detaily poistných

Podvodníci pracovali premyslene

Podozriví si podľa Daněka najskôr zaobstarali úverovým podvodom alebo štandardnou kúpou luxusné autá. Popri tom si kúpili aj lacné autá, pri ktorých uzavreli poistenie zodpovednosti z prevádzky vozidla. Takzvaní vodiči - kaskadéri potom lacnými autami úmyselne búrali do tých luxusných. Ďalší podozriví a ich komplici následne nehodu nahlásili. Ako údajní vodiči alebo ako majitelia vozidiel požadovali preplatenie škody od poisťovní, uviedol hovorca. "Vozidlá potom boli opakovane búrané a bez väčších opráv účelovo prevádzané na ďalších fiktívnych majiteľov. Zároveň sa vymieňali registračné značky, aby sa zakryli predchádzajúce udalosti a sťažilo sa odhalenie trestnej činnosti. Následne bolo nahlásené fiktívne odcudzenie luxusného vozidla a opäť zinkasovanie peňazí," opísal ďalší priebeh podvodov Daněk a doplnil, že v iných prípadoch si podozriví brali úver alebo poisťovali autá, ktoré boli už nepojazdnými vrakmi a ktorých hodnota nezodpovedala výške poskytnutého úveru ani poistnej sumy. Po získaní peňazí z úverovej spoločnosti podozriví oznámili fiktívnu krádež auta a žiadali poistné plnenie.

Policajti odhalili detaily poistných

Policajti odhalili detaily poistných

Podvodníkom pomáhali známi

Podozriví si podľa polície za 2000 až 20.000 českých korún (74-740 eur) najímali na kontakt s políciou alebo poisťovňami a úverovými spoločnosťami svojich príbuzných, bývalých či súčasných partnerov, bývalých spolužiakov alebo kolegov z pracovísk. Podľa zistení kriminalistov v spomínaných prípadoch figuroval na 30 luxusných vozidiel, ktoré boli búrané, zhruba rovnaký počet lacných áut a okolo 30 áut z požičovní, ktoré slúžili ako vinníci nehôd.

Policajti odhalili detaily poistných

Policajti odhalili detaily poistných

Policajti odhalili detaily poistných


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, miš
FOTO: Polícia ČR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články