Piatok, 20. apríl 2018. Meniny má Marcel, zajtra Ervín.

Občania Paríža vyšli do ulíc: FOTO Tieto podmienky sa im rozhodne nepáčia

Nuit debout v Paríži
Nuit debout v Paríži
15.04.2016 09:30

PARÍŽ - Výtržnosti vo štvrtok večer v Paríži opäť sprevádzali akciu protestného hnutia Noc na nohách (Nuit debout), ktorej prvoradým cieľom je protestovať proti vládou navrhovaným zmenám na trhu práce. Do ulíc vyšli stovky mladých ľudí, pričom niektorí z nich rozbíjali výklady a rabovali obchody, oznámila polícia.


Na Námestí Republiky, ktoré býva centrom protestov, sa zhromaždilo okolo 300 demonštrantov a na policajtov hádzali rôzne predmety. Tí reagovali nasadením slzotvorného plynu. Podľa polície štyria demonštranti utrpeli zranenia, asi 20 ľudí bolo zatknutých.

Protesty v Paríži

Už dva týždne sa stovky demonštrantov stretávajú každú noc na Námestí Republiky a pod mottom Noc na nohách protestujú proti plánovanej reforme zákonníka práce a ďalších zákonov. Na ich základe by sa malo totiž zjednodušiť prepúšťanie zamestnancov z trvalého pracovného pomeru a malo by dôjsť aj k zmenám v 35-hodinovom pracovnom týždni.

Vláda si od týchto zmien sľubuje zníženie chronicky vysokej miery nezamestnanosti, čo si ako cieľ vo svojej predvolebnej kampani vytýčil aj francúzsky prezident Francois Hollande. Navrhované zmeny však veľká časť Francúzov označuje za zradu tradičných hodnôt socialistov.

Protesty v Paríži

Takmer sedem z desiatich Francúzov vo veku 18-30 rokov v prieskume zverejnenom vo štvrtok francúzskou marketingovou firmou OpinionWay a novinami 20 minút uviedlo, že protestné hnutie Noc na nohách vyjadruje ich požiadavky. Nejde pritom iba o záležitosť miest, ale počulo o ňom aj 92 percent mladých ľudí žijúcich na vidieku oblastiach.


Galéria

Nuit debout v Paríži Protesty v Paríži Protesty v Paríži

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články