Piatok, 27. apríl 2018. Meniny má Jaroslav, zajtra Jarmila.

Rok 2015 bol pre teroristov iba skúškou: Tajné služby v strachu, Európu čakajú hromadné útoky

Ilustračné foto
Ilustračné foto
30.01.2016 17:40

PARÍŽ - Viac, než izolovaných útokov jednotlivcov, sa protiteroristické služby v Európe tento rok obávajú niekoľkonásobných, koordinovaným atentátom džihádistov vo viacerých európskych štátoch. Masakry z 13. novembra v Paríži s celkom 130 mŕtvymi ukázali, že niekoľko tímov motivovaných samovrahov so samopalmi a podomácky vyrobenými výbušninami môže spôsobiť príšerné straty a traumatizovať krajinu. Na medzinárodnej úrovni v rámci Európskej únie by bol účinok útokov ešte ničivejší, napísala agentúra AFP.


"Myslím, bohužiaľ, že v roku 2015 to nič nebolo. Smerujeme k akémusi európskemu 11. septembru: súbežným útokom v rovnaký deň v niekoľkých krajinách, na viacerých miestach. Niečomu veľmi koordinovanému. Vieme, že teroristi na tom pracujú," zveril sa istý predstaviteľ protiteroristických síl, ktorý si prial zostať v anonymite.

"V oblastiach obsadených islamskou republikou sme teraz svedkami verbovanie skupín mladých Európanov a ich výcviku s cieľom poslať ich späť do krajiny ich pôvodu, aby tam udreli. Majú potrebné doklady a zbrane, poznajú jazyk a miesto. Veľa ich zatýkajú, je ale nutné pripustiť, že sme zavalení počtom. Niektorí prejdú, niektorí už prešli," povedal. Nedávne zatknutie džihádistov, ktorí sa vrátili z "územia svätej islamskej vojny", obavy podľa tohto predstaviteľa ešte zvýšilo. "Vidíme, že sa vracajú krajne radikálni a bojaschopní ľudia, ktorí tam mali zostať. Niektorých vyhnalo bombardovania zo strany Rusov, ktorí pri najmenšom podozrení na prítomnosť džihádistov v nejakej dedine spustošili celú oblasť. Iní sa vracajú domov, aby vykonali misie v Európe. Predtým sme videli vracať sa hlavne ľudí, ktorí sa pomýlili, ktorí si neuvedomili, ako vojna bolí. Teraz sme svedkami návratu ľudí, ktorí vedia, čo chcú. "

situácia v Paríži po novembrových útokoch
Ilustračné foto

Koordinované útoky v Európe

Sprisahanie s cieľom viesť koordinované útoky v Európe nie je ničím novým. Už niekoľkokrát sa takýto zámer nepodaril, napríklad na konci augusta 2010. "Vtedy to bola ešte Al-Kájda, ale nápad teraz prevzal IS. Tímy mali vtedy prísť z východnej Európy a vyzdvihnúť si pripravené vybavenie, ručné zbrane, automatické pušky. Prekazili to Američania, ktorí vykonali niekoľko preventívnych útokov bezpilotnými lietadlami v Afganistane a Pakistane proti ľuďom, ktorí mali operáciu vykonať," hovorí bývalý analytik protiteroristickej sekcie francúzskych tajných služieb DGSE Yves Trotignon. "Tento druh viacnásobných útokov je súčasťou najhorších scenárov pre rok 2016. Viem, že v európskych metropolách, predovšetkým v Londýne, sa príslušné zložky tejto variante venujú," tvrdí Trotignon.

Daeš sa učí rýchlo

Policajti, vojaci, analytici, zákonodarcovia sa neustále snažia prispôsobovať svoje odpovede na metódy, ktoré používajú islamskí útočníci. Druhý tábor ale robí to isté a často rýchlejšie a účinnejšie, domnievajú sa obaja špecialisti. "Nielen my sa učíme zo skúseností, Islamský štát tiež. Napríklad pochopili, že nesmú používať mobily, alebo len veľmi málo, že všetko je odpočúvané. Každý útok, aj nevydarený, je pre džihádistov prínosom," vysvetľuje predstaviteľ protiteroristických síl.

Rok 2015 bol pre

Trotignon pritakáva s tým, že islamisti využívajú články v tlači, čítajú všetko. "Napríklad videli, že k začatiu útoku (13. novembra v Paríži) proti klubu Bataclan bolo treba 90 minút. Zistili tiež, že ich výbušniny nie sú dobré a že je teda nutné ich vymeniť a tiež, že útočníci zanechali príliš stôp. Učia sa rýchlo," povedal.

Panuje pesimizmus

"Atentáty z 13. novembra ukázali, že nás môžu dobehnúť ľudia, ktorí neboli na zvlášť vysokej operatívnej úrovni. Takže, ak sa úroveň agresorov zvýši, budeme mať problém. Okolo roku 2016 panuje u všetkých profesionálov hrozný pesimizmus. Možno, že si na jeho konci povieme, že rok 2015 bol pre atentátnikov len skúškou, určitým potvrdením ich operačných schopností," dodal Trotignon.


Galéria

Ilustračné foto situácia v Parízi po

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, miš
FOTO: Archív

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články