VIDEO Brána sa zavrela: Benedikt XVI. už nie je viac pápežom! | Topky.sk

Pondelok, 18. jún 2018. Meniny má Vratislav, zajtra Alfréd.

VIDEO Brána sa zavrela: Benedikt XVI. už nie je viac pápežom!

Zdroj: SITA
01.03.2013 00:10

VATIKÁN - Pápež Benedikt XVI. dnes úderom 20:00 SEČ opustil úrad hlavy rímskokatolíckej cirkvi. Začalo tak obdobie uprázdneného pápežského stolca, takzvaná sedisvakancia, ktorá bude trvať do zvolenia nového pápeža. To sa očakáva v najbližších dňoch či týždňoch. Formálne teraz cirkev vedie kardinál komorník Tarcisio Bertone, ktorý zorganizuje konkláve - zhromaždenie kardinálov oprávnených zvoliť nového najvyššieho predstaviteľa katolíkov.


Niekoľko sekúnd po 20:00 SEČ sa symbolicky uzavrela hlavná brána pápežskej letnej rezidencie Castal Gandolfo neďaleko Ríma, kde sa teraz emeritný pápež Benedikt XVI. nachádza. Zo stožiaru na budove bola zároveň spustená pápežská vlajka.

VIDEO Brána sa zavrela:
Zdroj: SITA

VIDEO Brána sa zavrela:
Zdroj: SITA

VIDEO Brána sa zavrela:
Zdroj: SITA

Benedikt XVI. je prvým pápežom za posledných takmer 700 rokov, ktorý sa rozhodol rezignovať. Oznámil to 11. februára a svoj krok vysvetlil zdravotnými dôvodmi.

Konkláve, uzavreté volebné zhromaždenie kardinálov mladších ako 80 rokov, by sa mohlo v Sixtínskej kaplnke odohrať už v prvej polovici marca. Cirkevní hodnostári chcú, aby cirkev mala nové vedenie ešte pred začiatkom Veľkej noci, najdôležitejších kresťanských sviatkov, ktoré tento rok začnú 30. marca.

Benedikt XVI. tento týždeň vydal dekrét, ktorý umožňuje zvolanie konkláve aj skôr ako do 15 dní od uvoľnenia pápežského stolca, ako určovali doterajšie cirkevné regule.

Benedikt XVI. je teraz emeritným pápežom bez formálnych povinností. Pred opustením funkcie sa dnes vrtuľníkom premiestnil z Vatikánu do pápežského letného sídla Castel Gandolfo, asi 30 kilometrov južne od Ríma, kde ešte naposledy požehnal veriacim ako hlava katolíckej cirkvi. Už dopoludnia sa naposledy rozlúčil s kardinálmi prítomnými vo Vatikáne.

Presun pápeža do letného sídla.
Pápež Benedikt XVI. sa
Zdroj: SITA

Rozlúčka pápeža s kardinálmi.
VIDEO Brána sa zavrela:
Zdroj: SITA

V pápežskej rezidencii zostane Benedikt XVI. do apríla, kedy pre neho bude pripravené nové bývanie v prebudovanom kláštore vo vatikánskych záhradách.


Galéria

Presun pápeža do letného Rozlúčka pápeža s kardinálmi.

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, sz
FOTO: SITA;
VIDEO: YouTube

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články