Streda, 29. jún 2016. Meniny má Peter a Pavol, Petra, zajtra Melánia.

Peking zažil najhoršiu búrku za posledných 60 rokov, 37 obetí

Pošlite nám tip
Peking zasiahli výdatné dažde
Peking zasiahli výdatné dažde
22.07.2012 17:59

PEKING - Počet obetí záplav v čínskej metropole Peking sa zvýšil na 37, pričom väčšina z nich sa utopila. Pôvodne hovorili tamojšie médiá o desiatich mŕtvych po záplavách spôsobených výdatnými žrážkami, v dôsledku ktorých sa mesto ocitlo pod vodou a skolabovala doprava.


Dážď a búrky, ktoré hlavné mesto najľudnatejšej krajiny na svete zasiahli v sobotu poobede, neustávali až do neskorej noci a stali sa tak najhoršími za posledných viac ako 60 rokov. Evakuovať museli takmer 50-tisíc ľudí. Úrady museli uzavrieť aj tamojšie medzinárodné letisko, kde zostali uväznené desiatky tisíc ľudí. Zrušených bolo viac ako 500 letov. Za 14 hodín dažďa zaznamenali v niektorých častiach Pekingu takmer pol metra zrážok, najviac od začiatku meraní v roku 1951. Objavili sa aj zosuvy pôdy.

Jediným prostriedkom hromadnej dopravy, ktoré voda neodstavila od prevádzky, bolo metro. Autobusy a autá boli totiž nepoužiteľné pre vodu, ktorá zaliala ulice takmer 20-miliónovej metropoly. V niektorých častiach voda siahala až do výšky jedného metra. Mestu nepomohlo ani varovanie vlády, ktorá v piatok upozorňovala na blížiace sa búrky. Pozitívom rekordných zrážok tak zostala iba výnimočne nízka úroveň znečistenia ovzdušia, s ktorým Peking dlhodobo zvádza márny boj.

Zdielať článok na Facebooku

Galéria

Peking zasiahli výdatné dažde Peking zasiahli výdatné dažde Peking zasiahli výdatné dažde Peking zasiahli výdatné dažde Peking zasiahli výdatné dažde

Nástroje k článkuFOTO: SITA
ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články