Peking zažil najhoršiu búrku za posledných 60 rokov, 37 obetí | Topky.sk

Streda, 20. jún 2018. Meniny má Valéria, zajtra Alojz.

Peking zažil najhoršiu búrku za posledných 60 rokov, 37 obetí

Peking zasiahli výdatné dažde
Peking zasiahli výdatné dažde, Zdroj: SITA
22.07.2012 17:59

PEKING - Počet obetí záplav v čínskej metropole Peking sa zvýšil na 37, pričom väčšina z nich sa utopila. Pôvodne hovorili tamojšie médiá o desiatich mŕtvych po záplavách spôsobených výdatnými žrážkami, v dôsledku ktorých sa mesto ocitlo pod vodou a skolabovala doprava.


Dážď a búrky, ktoré hlavné mesto najľudnatejšej krajiny na svete zasiahli v sobotu poobede, neustávali až do neskorej noci a stali sa tak najhoršími za posledných viac ako 60 rokov. Evakuovať museli takmer 50-tisíc ľudí. Úrady museli uzavrieť aj tamojšie medzinárodné letisko, kde zostali uväznené desiatky tisíc ľudí. Zrušených bolo viac ako 500 letov. Za 14 hodín dažďa zaznamenali v niektorých častiach Pekingu takmer pol metra zrážok, najviac od začiatku meraní v roku 1951. Objavili sa aj zosuvy pôdy.

Jediným prostriedkom hromadnej dopravy, ktoré voda neodstavila od prevádzky, bolo metro. Autobusy a autá boli totiž nepoužiteľné pre vodu, ktorá zaliala ulice takmer 20-miliónovej metropoly. V niektorých častiach voda siahala až do výšky jedného metra. Mestu nepomohlo ani varovanie vlády, ktorá v piatok upozorňovala na blížiace sa búrky. Pozitívom rekordných zrážok tak zostala iba výnimočne nízka úroveň znečistenia ovzdušia, s ktorým Peking dlhodobo zvádza márny boj.


Galéria

Peking zasiahli výdatné dažde Peking zasiahli výdatné dažde Peking zasiahli výdatné dažde Peking zasiahli výdatné dažde Peking zasiahli výdatné dažde

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články