Utorok, 22. máj 2018. Meniny má Júlia, Juliána, zajtra Želmíra.

Kiska: Arogancia politikov spôsobuje prevahu sebeckých záujmov nad demokraciou

Prezident Andrej Kiska počas otvorenia konferencie GLOBSEC.
Prezident Andrej Kiska počas otvorenia konferencie GLOBSEC.
17.05.2018 14:00

BRATISLAVA - Problémom strednej Európy, ale aj krajín mimo tohto regiónu je zlá politika, ktorá spôsobuje, že agresívne presadzovanie sebeckých záujmov a porušovanie medzinárodného práva prevládajú nad hodnotami slobody a demokracie. Vo svojom prejave na bezpečnostnom fóre GLOBSEC 2018 v Bratislave to uviedol prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.


Dodal, že pred Európou stojí viacero výziev a iba spoločnými silami sa dá odolávať dnešným hrozbám v rámci bezpečnosti, ako je napríklad šírenie hoaxov, propaganda či kybernetické útoky. Kiska sa vo svojom prejave vrátil aj k vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Podľa jeho slov vyšli desaťtisíce ľudí do ulíc po celom Slovensku, pretože chcú žiť v slušnej a bezpečnej krajine.

Prezident Andrej Kiska počas

"Spoločnými silami a jasnými pravidlami môžeme tento svet spraviť bezpečnejším a lepším miestom na život. Pred Európskou úniou stojí viacero dôležitých výziev, ale iba spoločne môžeme dosiahnuť úspech. Vidím dnes v stredoeurópskom priestore politiku, ktorá spôsobuje, že agresívne presadzovanie sebeckých záujmov a porušovanie medzinárodného práva prevládajú nad hodnotami slobody a demokracie. Slovenská republika je súčasťou Severoatlantickej aliancie (NATO) aj Európskej únie, a tieto zoskupenia sú pre nás dôležité a potrebné aj do budúcnosti," uviedol Kiska.

Prezident Andrej Kiska počas

Pripomenul, že slobodné médiá a žurnalistika sú nesmierne dôležité, pretože v dnešnom svete čelíme dezinformačným kampaniam. "Slobodní novinári sú strážcami demokratického politického systému. Vražda novinára pohla nami všetkými a zaplatili sme príliš vysokú cenu. V demokratickom štáte musí fungovať sebareflexia politikov a najmä inštitúcie, ktoré majú chrániť občanov samotných," doplnil prezident. Podľa jeho slov vyšli desaťtisíce ľudí do ulíc po celom Slovensku z jednoduchého dôvodu - pretože chcú žiť v slušnej a bezpečnej krajine.

Prezident Andrej Kiska počas

Prezident Andrej Kiska počas


Galéria

Prezident Andrej Kiska počas Prezident Andrej Kiska počas Prezident Andrej Kiska počas Prezident Andrej Kiska počas Prezident Andrej Kiska počas

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA/Diana Černáková

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články