Piatok, 25. máj 2018. Meniny má Urban, zajtra Dušan.

Fico prehovoril o koaličnej kríze a Dankovi: Prídu zmeny a to čoskoro!

Robert Fico
Robert Fico
09.09.2017 19:22

BRATISLAVA – Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko by mal predstaviť meno nového ministra školstva v krátkom čase. Ako dnes povedal premiér Robert Fico v relácii RTVS Sobotné dialógy, nový minister by sa už mohol zúčastniť budúcu stredu na rokovaní vlády.


Okrem toho informoval, že už v pondelok by mohli podpísať dodatok ku Koaličnej zmluve, ktorá zabezpečí podľa Fica lepšiu komunikáciu hlavne medzi lídrami koalície. Premiér v relácii uviedol, že súčasná kríza nebola vládna, keďže sa nedotýkala fungovania vlády a parlamentu, ale bola komunikačná. Podľa Fica je ale aj táto komunikačná kríza „za nami“.

Oznámil, že v pondelok by mali podpísať dodatok ku Koaličnej zmluve, ktorý bude o intenzívnejšej komunikácii. Koaličné rady by tak po novom mali byť každý pondelok, zlepšenie by sa malo preniesť aj na úroveň okresov a krajov. Pokiaľ ide o nové priority, Fico vysvetlil, že veľkú časť Programového vyhlásenia vlády sa za rok a pol podarilo presadiť, hlavne z dielne rezortu spravodlivosti. Preto je podľa neho logické, že robia inventúru toho, čo už splnili a chcú presadiť nové veci zo sociálnej oblasti, pokiaľ to rozpočet a fiškálna zodpovednosť dovolia.

Pokiaľ ide o nového šéfa rezortu školstva, Fico očakáva, že mu nové meno predseda SNS Danko každú chvíľu oznámi. Premiér uviedol, že ho Danko pravidelne informuje o tom, ako ďaleko je, pokiaľ ide o výber ministra. „Nájsť pripraveného človeka nie je jednoduché. Môžem ale potvrdiť, že predseda SNS je veľmi blízko ku konkrétnemu menu,“ povedal s tým, že keďže rezort je v pôsobnosti národniarov, meno bude rešpektovať.

Premiér sa v relácii vrátil i k odvolaniu Petra Plavčana. Uviedol, že mu je jedno, o koho ide, pokiaľ je podozrenie z korupcie, bude tvrdo konať. „Je jedno, kto by bol na mieste Plavčana, konal by som rovnako. Bolo to principiálne rozhodnutie a stojím si za ním,“ povedal Fico. Odmietol ale odvolanie ministra práce Jána Richtera za kauzu Čistý deň. Podľa Fica minister nemôže niesť zodpovednosť za to, čo sa deje v súkromnom zariadení. Mimoriadnu schôdzu k odvolaniu označil za smiešnu. Pokiaľ ide o nejakú rekonštrukciu vlády, Fico priznal, že ministri prichádzajú a odchádzajú, nikto nikdy nemá istotu, že vydrží štyri roky, ale toto nebolo predmetom žiadnej diskusie v rámci koalície.

Predmetom diskusie bola aj otázka európskeho jadra. Fico podľa svojich slov túto diskusiu nechce stavať do polohy suverenita – nesuverenita. Takisto zatiaľ nechcel hovoriť o červených čiarach, ale nevie si napríklad predstaviť, že by slovenský rozpočet schvaľoval Brusel. Očakáva, že krajiny sa začnú približovať aj v daňovej oblasti, pričom pripomenul, že na Slovensku je daň z príjmu právnických osôb 21 percent. „Myslím si, že toto je to pásmo, ktoré bude zachované. Neočakávam v daňovej oblasti veľké zmeny,“ dodal predseda vlády. To, že Slovensko jasne deklaruje svoj záujem patriť do jadra, podľa Fica neznamená, že spolupráca v rámci Visegrádskej štvorke sa skončila a doplnil, že pre Slovensko ide o mimoriadne dôležité zoskupenie.

Návrh na nového ministra školstva očakáva čoskoro

Koaličné strany by mohli podpísať dodatok ku koaličnej zmluve už budúci týždeň v pondelok. Taktiež by už malo byť známe meno nového ministra školstva, vedy, výskumu a športu. V dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).

"V pondelok, dúfam, robíme na tom veľmi intenzívne, chceme podpísať už avizovaný dodatok ku koaličnej zmluve, ktorý bude hovoriť o ešte aktívnejšej komunikácii partnerov," povedal Fico. Vládne strany chcú napríklad zaviesť pravidelnú Koaličnú radu, "prakticky každý pondelok," teda ešte pred rokovaním vlády, parlamentu.

Strany Smer-SD, SNS a Most-Híd chcú podľa premiéra preniesť komunikáciu aj na úroveň krajov a okresov. "Politické štruktúry sa musia stretávať aj na iných úrovniach," vysvetlil Fico. Čo sa týka obsahu dodatku, podľa premiéra sú koaliční partneri dohodnutí už na 99 percent.

Predseda vlády taktiež očakáva, že šéf SNS Andrej Danko mu "každú chvíľu" predloží návrh na vymenovanie nového ministra školstva. "Ak to tak bude, urobím všetko pre to, v spolupráci s predsedom SNS, aby sme tento návrh predložili prezidentovi tak, že by už v stredu budúci týždeň mohol byť tento kandidát ako minister na vláde," uviedol Fico. Doplnil, že ide o rezort, ktorý patrí do pôsobnosti SNS a jej nomináciu na post ministra bude rešpektovať.

Premiér sa taktiež zastal ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera (Smer-SD), charakterizoval ho ako "historicky najlepšieho ministra práce, pokiaľ ide o výsledky, ktoré dosahuje".

Od pondelka nové priority

V rámci úpravy koaličnej zmluvy, na ktorej sa v súčasnosti pracuje, sa vypracuje aj dodatok nových programových priorít vlády. Podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) to súvisí s tým, že za rok a päť mesiacov sa vládnemu kabinetu podarilo naplniť významnú časť jeho programu.

„Urobili sme vzájomnú dohodu, že urobíme inventúru programového vyhlásenia vlády a v rámci možností, ktoré dáva rozpočet a deficit, by sme ho chceli doplniť. Napríklad teraz všetci intenzívne pracujeme na balíku sociálnych zákonov, to je práca v noci, minimálna mzda, 13. plat,“ priblížil Fico v dnešných Sobotných dialógoch RTVS.

Podľa vlastných slov privíta, pokiaľ na to bude priestor, napríklad aj posilnenie podpory cestovného ruchu. „Preto som rád, že komunikačné šumy a komunikačná kríza skončili a budeme sa môcť od pondelka naplno venovať týmto prioritám,“ doplnil.

Opätovne pripomenul aj rozbiehajúcu sa diskusiu o prehlbovaní integrácie v EÚ, ktorej sa chce zúčastniť aj Slovensko. Krajiny, ktoré majú euro, musia totiž aj hlbšie spolupracovať. Zároveň však podľa Fica existujú červené línie, ktoré nikto neprekročí. „Napríklad my nebudeme nikdy súhlasiť, aby nám rozpočet schvaľoval Brusel. Ale nevadí nám konzultovať s Bruselom náš rozpočet, do akej miery zodpovedá parametrom eurozóny,“ vysvetlil.

Ako prvá sa bude podľa neho pravdepodobne posilňovať spolupráca v oblasti obrany, nasledovať môže sociálna a daňová sféra. „Je to pre nás historická šanca urobiť desaťročný skok. Áno, nemusí to byť lacné. Môžu nám napríklad povedať, že sadzba pri minimálnej mzde musí byť takáto až takáto, sadzba daní bude takáto až takáto, musíte sa tam niekde nájsť,“ upozornil.

Nemyslí si však, že napríklad v oblasti dane z príjmov právnických osôb bude musieť Slovensko niečo významne meniť. „My sme na 21 %, myslím si, že toto je pásmo, ktoré bude zachované. Vôbec sa neobávam, že by v prípade daní bolo potrebné urobiť nejaké zásadné zmeny,“ doplnil predseda vlády.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA, TASR
FOTO: SITA/Diana Černáková

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články