VIDEO Incident v parlamente, Tomanová vyvolala emócie: Zobrala si mi syna, kričal bývalý redaktor | Topky.sk

Utorok, 19. jún 2018. Meniny má Alfréd, zajtra Valéria.

VIDEO Incident v parlamente, Tomanová vyvolala emócie: Zobrala si mi syna, kričal bývalý redaktor

Ladislav Ďurkovič na balkóne vyvolal rozruch.
Ladislav Ďurkovič na balkóne vyvolal rozruch., Zdroj: TASR/Martina Kriková
19.06.2017 16:28

BRATISLAVA – V parlamente bolo dnes rušno. Pri správe detskej ombudsmanky sa na balkóne rozvášnil bývalý novinár televízie JOJ. Začal hlasno nadávať na Tomanovú. Vyviesť ho museli až ochrankári.


"Klamárka jedna, pripravila si ma o syna, fuj, hanba", kričal Ladislav Ďurkovič. "Včera bol deň otcov a ja som rok svojho syna nevidel a ešte klameš, že to dieťa bolo týrané. Ty si ho týrala, toto je tyranka detí," pokračoval muž. Následne ho musela vyviesť ochranka.

VIDEO Incident v parlamente,
Zdroj: TASR/Martina Kriková

"Smerácka mafia, ktorá kradne nielen peniaze, ale aj deti," kričal Ďurkovič.

Osobná neznalosť, klebety či výmysly nemôžu byť nadradené právnym predpisom a medzinárodným dohovorom. Myslí si to komisárka pre deti Viera Tomanová, ktorá takto reagovala na kritiku jej ročného pôsobenia v tomto úrade zo strany opozičných poslankýň."Akékoľvek vyjadrovanie sa alebo babské táraniny, vaše osobné fabulácie, prikrášľovanie príbehov tam, kde sa vám to hodí, by nemali byť v právnom štáte riešením problému," zdôraznila Tomanová na záver rozpravy k správe o činnosti komisárky.

VIDEO Incident v parlamente,
Zdroj: TASR/Martina Kriková

Kritizujúca poslankyňa za SaS Natália Blahová sa podľa Tomanovej uchádzala o post komisára pre deti, ale deti jej boli dobré len na to, aby zneužila ich príbeh na publicitu. "Ich hlas nemal pre vás žiadnu cenu," adresovala komisárka Blahovej. Poslankyňa totiž Tomanovú v rámci svojho vystúpenia kritizovala okrem iného aj za to, že nepochopila princíp úradu, ktorý zastáva a že nestojí na strane detí, ale háji inštitúcie na úkor najlepšieho záujmu detí.

Podľa Tomanovej však niektoré poslankyne, ktoré v pléne vystúpili, ako Blahová, Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS), Anna Verešová alebo Erika Jurinová (obe OĽaNO-NOVA) nepatria do tohto parlamentu, pokiaľ sa nenaučia dodržiavať platný právny stav. Čo sa týka detského domova jej dcéry, Tomanová zdôraznila, že žiaden podnet na tento domov nebol jej úradu doručený. "Napriek tomu sme sa obrátili na ústredie práce a požiadali sme ho, aby vykonal kontrolu," priblížila Tomanová.

V správe o činnosti komisára pre deti za rok 2016 Tomanová okrem iného konštatovala, že súd nevypočúval deti pred umiestnením do resocializačného zariadenia, trestanie za porušovanie pravidiel bolo nejasné, nerešpektoval sa názor, boli porušované práva detí. Komisárka sa v správe zameriava na viaceré oblasti. Počas ročného pôsobenia úradu sa vyskytli problémy v oblasti náhradnej starostlivosti, násilia páchaného na deťoch či v oblasti poskytovania sociálnych dávok. Komisárka v správe vymenováva niekoľko prípadov, ktoré úrad prešetroval.

"Deti sú najzraniteľnejšou časťou obyvateľstva a veľmi ťažko sa dovolávajú svojich práv. Je zarážajúce, že najčastejšie ide o porušovanie práv detí zo strany dospelej osoby a ešte horšia je skutočnosť, že sú to najmä rodičia, ktorí by mali svoje deti chrániť a práve ich používajú ako zbraň v ich nenávistnom vzájomnom spore, či už v manželskom alebo partnerskom," konštatuje komisárka.


Galéria

Ladislav Ďurkovič na balkóne Viera Tomanová

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/Jozef Jakubčo
VIDEO: TASR/Martina Kriková

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články