Pondelok, 21. máj 2018. Meniny má Zina, zajtra Júlia, Juliána.

Smeráci vytiahli na Matoviča podvod, Bugár zhrozený: Protiútok poslanca, skorumpovaní h*jzli

Igor Matovič reaguje na obvinenia smerákov.
Igor Matovič reaguje na obvinenia smerákov.
20.04.2017 16:15

BRATISLAVA - Si daňový podvodník, vzdaj sa mandátu, obviňujú Igora Matoviča smeráci. Mandátu sa nevzdám, odkazuje Matovič a útočí na smerákov, že sú to skorumpovaní hajzli. Bugár je zhrozený, že na podvody využil Matovič svoju matku.


Líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič sa nevzdá poslaneckého mandátu a na predsedu Mandátového výboru NR SR Richarda Rašiho (Smer-SD) podáva trestné oznámenie pre krivé obvinenie. Vyhlásil to na dnešnej tlačovej konferencii v reakcii na vyhlásenie Rašiho, že je daňový podvodník, ktorý nemá morálne právo sedieť v NR SR. Zvolal tlačovku hneď po smerákoch, aby na nich odpovedal a vrátil im tak úder.

Matovič: Sú to skorumpovaní hajzli

Matovič dnes upozornil, že pôvodne radový vyšetrovateľ Štefan Menčík, ktorý stojí za týmto uznesením, bol nedávno povýšený na riaditeľa Národnej protikorupčnej jednotky - expozitúra Západ. "Štefan Menčík urobil závratnú kariéru. Najskôr dostal pod patronát moje trestné oznámenie na Radoslava Procházku za to, ako financoval svoju prezidentskú kampaň. Tento vtedy radový vyšetrovateľ to upratal pod koberec. Neskôr protizákonne zverejnil moju nahrávku s Procházkom, potom poslal komando do našej firmy a nič sa nezistilo. Mesiac pred voľbami začal konať ako poskok Roberta Fica a v sobotu večer vypočúva svedka Pavla Vandáka. Nakoniec z neho vyšiel pamflet, ku ktorému mal dnes Smer-SD tlačovku," popísal udalosti Matovič s tým, že smeráci sú podľa neho "skorumpovaní hajzli".

Igor Matovič

Podľa jeho slov Menčík nerobí dva roky na ničom inom, len na veciach, ktoré sa týkajú Matoviča. "Mám sa vzdať mandátu na základe pamfletu, ktorý spáchal Menčík?" odkázal v súvislosti s výzvou poslancov Smeru-SD, aby dobrovoľne odišiel z parlamentu, lebo je daňovým podvodníkom.

Na margo zakúpeného tlačiarenského stroja, pri ktorom podľa Smeru-SD nezaplatil daň z pridanej hodnoty (DPH), Matovič podotkol, že pri jeho predaji daň zaplatil a je to aj v uznesení. "Nikdy ma daňový úrad neobvinil, že som pri jeho dovoze nezaplatil DPH, lebo platca DPH ju vtedy neplatí. Neplatilo sa ani žiadne clo, lebo sme boli v colnej únii s Nemeckom. Sú to úbohé a trápne výmysly Richarda Rašiho, že som spáchal daňové podvody," povedal líder OĽaNO-NOVA a opätovne zdôraznil, že počas svojho podnikania zaplatil štátu na daniach 500 miliónov korún, čo bolo najviac v Trnavskom kraji.

Ján Budaj a vpravo

Matovič tiež odmietol zodpovednosť za nesúlad najazdených kilometrov na aute, na ktoré si vyúčtoval výdavky za jeho používanie v hodnote takmer 63.000 eur. "To auto nebolo moje, ale bolo požičané. Ako som mal ja garantovať nasledujúci vývoj alebo to, kto a čo s tým autom robil? Ja mám ručiť za to, čo sa stalo s autom aj v ďalších rokoch, keď som ho používal len v roku 2004? Majiteľom auta bol môj bratranec a po mne ho mali desiatky ľudí," vysvetlil.

Toto je minister vnútra?

Ministra vnútra Roberta Kaliňáka a premiéra Roberta Fica (obaja Smer-SD) sa Matovič pýtal, prečo ho nezačali stíhať už v roku 2012, keď prišli znovu k moci, ak mali tieto informácie už v roku 2010. "Ak by ste to vtedy riešili, nebolo by to premlčané. Nebolo to náhodou preto, lebo sme spolupracovali na rómskej reforme? Keď ideme spolupracovať, tak mi dáš pokoj a keď poviem, že si zlodej, potom na mňa pošleš policajtov? Toto je minister vnútra?" pýtal sa Kaliňáka.

Matovič si myslí, že predstavitelia Smeru-SD tieto veci držali v šuplíku, lebo chceli mať silný tromf. "To premlčanie ste spôsobili vy, lebo ste si mysleli, že ak na mňa niečo máte, nebudem hrýzť. Ale pomýlili ste sa," dodal.

Raši: Skutok sa stal, taký človek by tu vôbec nemal byť

Raši na tlačovej konferencii vychádza z uznesenia o zastavení trestného stíhania vo veci účtovníctva Matovičovej firmy, v ktorom sa píše, že líder OĽaNO-NOVA porušil zákon, ale skutky sú premlčané.

"Skutok sa stal. Igor Matovič naozaj spáchal daňové podvody, okradol štát a jeho podnikateľská minulosť ho definitívne dobieha. Informácie, ktoré sa objavili v médiách, sú závažné," povedal Raši a pripomenul, že Matovičovo protiprávne konanie sa týka rokov 2002 až 2004. Raši dnes oznámil, že ako predseda výboru chce požiadať Národnú kriminálnu agentúru o poskytnutie všetkých údajov, aj tých, ktoré sú anonymizované. "Potom budeme ako výbor konať. Lebo človek, ktorý spáchal trestné činy, by tu nemal medzi nami vôbec byť," dodal Raši.

Raši (vľavo) a Jarjabek
Richard Raši a Dušan

Šéf mandátového výboru poukázal aj na dnes medializovaný prípad, ktorý priniesol denník Plus jeden deň. Ten s odvolaním sa na vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) informoval, že Matovič zneužil svoju matku Máriu, aby si znížil základ dane. Predseda OĽaNO-NOVA si v roku 2004 vyúčtoval výdavky za používanie auta v hodnote takmer 63.000 eur. Podľa uznesenia však daňový úrad Matovičovej firme výdavky neuznal, keďže nepredložil žiadne podklady. Líder OĽaNO-NOVA to dôvodil tým, že doklady o nákupe pohonných hmôt nemôže predložiť, lebo auto používala jeho matka a tá mu účty nedala. Matovič podľa denníka dodatočne doplnil potvrdenie, že auto mala používať jeho matka, šoféroval on a matka bola spolujazdcom.

Raši zdôraznil, že za jediný rok 2004 Matovič s matkou prejazdili viac ako 220.000 kilometrov, čo je za deň viac ako 600 kilometrov. "Kým my sme mali štedrovečernú večeru, Veľkú noc, Matovič jazdil, jazdil a jazdil. Jediný, kto by to dokázal, by bol Forrest Gump. Je to exemplárny prípad, ako sa dá okradnúť štát. Čerešničkou na torte je, že v roku 2004 najazdil 220.000 kilometrov, ale v roku 2008 mal tachometer tohto auta iba 128.000 kilometrov. A v roku 2014, keď bolo auto predávané, malo najazdených len niečo vyše 200.000 kilometrov. Buď spáchal trestný čin daňového podvodu alebo stočil kilometre," myslí si Raši.

Bugár: Čo je to za človeka?

Ak by mal líder OĽaNO Igor Matovič pevnejšiu chrbticu, odišiel by podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára z parlamentu. Ako povedal Bugár vo štvrtok pre agentúru SITA po zverejnení informácií o účtovníctve Matoviča, ten, kto najhlasnejšie kričí: chyťte zlodeja, je sám zlodej. „Čo to je, keď vlastnú matku zneužije na daňový podvod? Čo je to za človeka?“ opýtal sa Bugár s tým, že práve preto, že sa Matovič pasoval za najčistejšieho politika a teraz vysvitlo, že robil to isté, alebo aj horšie, mal by sa vzdať mandátu.


Galéria

Igor Matovič reaguje na Igor Matovič Ján Budaj a vpravo Raši (vľavo) a Jarjabek Igor Matovič podáva na

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, SITA
FOTO: Vlado Anjel,
VIDEO: TASR/Andrej Galica

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články