Štvrtok25. apríl 2024, meniny má Marek, Marko, Markus, zajtra Jaroslava

Sulík dostal od Danka tvrdú facku: Rieši sa zmena rokovacieho poriadku, šéf SaS pri tom nesmie byť!

Richard Sulík Zobraziť galériu (3)
Richard Sulík (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Predsedu najsilnejšej opozičnej strany SaS a europoslanca Richarda Sulíka nepustili na poslanecké grémium, ktoré hovorí o zmenách rokovacieho poriadku. Liberáli teda rokovanie opustili ešte pred jeho začiatkom. Podľa podpredsedu Národnej rady SR Andreja Hrnčiara nebol na grémium delegovaný stranou SaS.

 "Pán Danko ma vyzval, aby som opustil rokovaciu miestnosť," povedal po odchode Sulík. Rokovací poriadok podľa neho hovorí, že na grémiu môžu byť osoby, ktoré boli nominované ako zástupcovia poslaneckých klubov, čo nemusí byť nutne poslanec. "Ja som bol nominovaný, aby som dnes zastupoval. Ale je tu ešte niečo s delegátmi a tam som ešte v marci nebol napísaný. Bolo to také chytanie sa za slovíčka," vysvetlil Sulík, ktorému sa zdá zvláštne, že predseda parlamentnej strany nesmie byť na rokovaní.

SaS odmieta zmeny rokovacieho poriadku, aké navrhuje predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) a hlavne spôsob, ako zmeny navrhuje. Trvajú na diskusii a dohode aj s opozíciou. Koalícia by podľa SaS nemala prijať zmeny, na ktorých nie je dohoda aj s opozíciou. "To sa ani za Mečiara nestalo. Nelámal sa rokovací poriadok cez koleno. Ale pán Danko sa rozhodol deštruovať systém. To, čo on predvádza, je čistá deštrukcia. Myslí si, že je minister zemegule," povedal Sulík.

Problém majú liberáli nielen so spôsobom navrhovania zmien, ale aj s časovým obmedzením vystúpenia poslancov. Limity sa majú týkať len poslancov, napríklad vlády ani predsedu parlamentu sa obmedzenia týkať nemajú. "Neobmedzené vystúpenie je výsadou nášho parlamentu. A pritom, existuje už obmedzenie aj v dnešnom rokovacom poriadku. Diskusia sa dá obmedziť na 12 hodín. To už dnes je dovolené," doplnil Sulík. Neobmedzené vystúpenia poslanci podľa neho zvyčajne nezneužívajú a netreba to meniť.

Opozícia odmieta časové obmedzenia pre poslancov

Opozícia odmieta časové obmedzenie na vystúpenia, ktoré navrhuje predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) v pracovnej verzii novely rokovacieho poriadku. Prekáža jej aj posilňovanie právomoci šéfa parlamentu.

"Budeme žiadať, aby sme neboli obmedzovaní. Ako opozícia máme jedinú možnosť rozprávať. Obmedziť nás na slove je začiatok mečiarizmu," vyhlásil pred dnešným rokovaním šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár. Dvadsať minút na vyjadrenie myšlienky vo vystúpení sa mu zdá v niektorých prípadoch málo.

Dankov návrh odmieta aj SaS. "Prekáža nám v ňom takmer všetko. Plánujeme odmietnuť celý návrh," povedala šéfka klubu liberálov Natália Blahová. Prekáža jej aj spôsob, akým Danko novelu predložil. "Chceme, aby takéto návrhy prebiehali široko konsenzuálne. Takéto dôležité zmeny by mali prebiehať po diskusii všetkých politických strán," povedala.

Natália Blahová
Zobraziť galériu (3)
Natália Blahová  (Zdroj: SITA)

Podobný názor má aj predseda klubu OĽaNO-NOVA Richard Vašečka. Tiež trvá na tom, že najskôr treba identifikovať problém, určiť si cieľ novely a potom sa rozprávať o zmenách. Problém má aj s časovým obmedzením.

Nové pravidlá majú priniesť časový limit pre vystúpenia poslancov, neobmedzený priestor ponechávajú prezidentovi, premiérovi a členom vlády, predsedovi parlamentu a jeho podpredsedom. Obmedziť sa má istým spôsobom aj počet poslancov vystupujúcich v rozprave. Šéf parlamentu má získať silnejšie postavenie. Okrem iného má mať právo prerušiť schôdzu na ním určený čas, ak vykáže poslanca pre nevhodné správanie z pléna a ten neuposlúchne. Tiež by mohol dávať podnet na disciplinárne konanie proti poslancovi.

S posilnením právomocí predsedu parlamentu má problém opozícia. Boris Kollár zo Sme rodina je však spokojný s tým, že by sa časové obmedzenia mohli týkať aj vedenia parlamentu. Je za to, aby sa diskusia neobmedzovala vôbec alebo by sa mali limity týkať všetkých. 

Sulík nemal na grémiu čo robiť, tvrdí Danko

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík ako europoslanec nemal podľa predsedu NR SR Andreja Danka čo robiť na poslaneckom grémiu. Ako povedal Danko dnes na tlačovej besede, grémium je miesto pre poslancov NR SR, ktorých poverí poslanecký klub. „Klub nemôže splnomocniť právnika ani vrátnika. Ak mal Sulík ambíciu byť poslancom NR, nemal uprednostniť mandát europoslanca, ktorý mu poskytuje väčší komfort. Sulík uznal svoju chybu, ospravedlnil sa, podal som mu ruku a požiadal predsedníčku klubu SaS Natáliu Blahovú, aby zostala,“ uviedol Danko s tým, že Sulík inak rozprával pred médiami a inak pred poslancami.

Danko uviedol, že pri otvorení rokovania privítal Sulíka ako europoslanca a pýtal sa ho na dôvod, prečo je na grémiu, keď nie je poslancom NR SR. Zároveň ho poprosil, aby povedal, ktoré ustanovenie pripravovaného rokovacieho poriadku je v rozpore s ľudskými právami. „Nebol schopný odpovede. Zároveň priznal, že on má v EP na vystúpenie jednu minútu. Je nedôstojné, čo predviedol pred médiami. Verím, že sa ospravedlní,“ vyhlásil s tým, že Sulík dnes oklamal médiá a tie to šíria medzi ľudí. „Ukazuje to na zúfalosť opozičných politikov. Nikto z opozície nemôže povedať, že nedostal priestor na vystúpenie. Keď Blahová nerozumie, čo je komparatistika, ja jej pomôcť neviem,“ dodal. 

Zmeny v rokovacom poriadku NR SR sú demokratické, tvrdí Bugár

Pripravené zmeny rokovacieho poriadku Národnej rady SR sú podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára demokratické. „Budú nás kritizovať za zmenu rokovacieho poriadku, ale to, čo je pripravené, je demokratické,“ vyhlásil dnes Bugár v rozhovore. Podľa neho koalícia chce počúvať vecné pripomienky opozície, avšak nesmie to byť a priori 'nie', ktoré vidíme zo strany opozičných strán. V tom prípade je koalícia pripravená zmeny v rokovacom poriadku schváliť aj bez podpory opozície.

Bugár nepovažuje časové ohraničenie pri vystúpeniach poslancov v NR SR za nedemokratické. „Dúfam, že nikto nebude hovoriť, že Rakúsko, Francúzsko, Nemecko sú nedemokratické krajiny. V Rakúsku platí, že sa určí, koľko sa bude diskutovať k nejakému návrhu a poslanci si ten čas majú medzi sebou rozdeliť. Ten, kto vystupuje za poslanecký klub, má k dispozícii 30 minút, ďalší poslanci 20 minút. V iných parlamentoch je zas zavedené, že ak sa prihlási poslanec do rozpravy dvakrát, druhýkrát má menší časový priestor,“ povedal Bugár s tým, že spravodajca a predkladateľ môže vystupovať neobmedzene. Podľa neho nejde o obmedzovanie poslancov.

Béla Bugár
Zobraziť galériu (3)
Béla Bugár  (Zdroj: SITA)

„Nebude sa zbytočne ťahať čas. V minulom parlamente boli poslanci, ktorým bolo jedno, aký bol zákon, vystupovali ku každému návrhu 40 aj 50 minút a do rozpravy boli prihlásení písomne aj ústne. Efektivita rokovania je potom veľmi malá a stráca sa diskusia. Diskutovať je treba, ale ľudia nepotrebujú, aby sme sa vykecávali,“ zdôraznil Bugár. Aj podľa neho sú potrebné niektoré zmeny v navrhovanom znení zákona, ktoré Most-Híd chce presadiť. Jednou z takýchto zmien je ponechať možnosť poslancom prihlásiť sa do rozpravy aj písomne, aj ústne. 

Podpredsedovi parlamentu sa tiež nepáči krik v rokovacej sále. „Ako môžem začať schôdzu, keď poslanci kričia a revú po predsedajúcom schôdze. Zbytočne ich upozorňujeme, pretože oni sa chcú počuť. Je to kultúra? Je kultúra, keď niektorí poslanci chodia v tričkách, pritom novinárov upozorňujeme, ako môžu byť oblečení? Poslanec musí byť príkladom. Musíme reagovať na nové veci. Pred desiatimi rokmi to nebolo potrebné,“ konštatoval.

Zároveň pripomenul, že kedysi bolo zakázané nosiť mobilné telefóny do rokovacej sály. Neskôr sa to uvoľnilo. „Dnes je to opäť problém. Každý telefonuje, poslanci si točia videá,“ uviedol Bugár. Podľa neho musia aj opozičné kluby k tejto téme pristupovať konštruktívne, nie byť len proti. „Potom sa dá o navrhovaných zmenách diskutovať a hľadať riešenie,“ dodal na záver. 

Viac o téme: NR SRSaSRichard Sulík
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu