Platy učiteľom rastú, no gramotnosť žiakov klesá: Pellegrini sa čuduje, ako je to možné? | Topky.sk

Pondelok, 18. jún 2018. Meniny má Vratislav, zajtra Alfréd.

Platy učiteľom rastú, no gramotnosť žiakov klesá: Pellegrini sa čuduje, ako je to možné?

Peter Pellegrini
Peter Pellegrini, Zdroj: SITA
13.02.2016 14:43

BRATISLAVA - Vyššie platy učiteľov, ktoré okrem iného žiada Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU), nezlepšia čitateľskú gramotnosť slovenských detí.


Treba sa pozrieť aj na prípravu pedagógov a tiež na nástupné platy učiteľov. Tie by mali byť také, aby prilákali do školstva mladých a šikovných ľudí. Vyplýva to z vyjadrení predsedu Národnej rady SR a exministra školstva Petra Pellegriniho (Smer-SD), podľa ktorého sa tieto zmeny nedajú urobiť za 24 hodín.

 "Myslíte si, že keby sme zajtra vyhoveli požiadavke ISU, zvýšili platy povedzme o 130 eur, znížili kredity alebo niečo, že to vyrieši situáciu a naše deti od zajtra začnú byť gramotnejšie?" pýtal sa v dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy Pellegrini.

Poukázal na to, že štyri roky rastú platy pedagogických pracovníkov a stúpli o 22 percent. Klesá podľa neho aj počet žiakov na jedného učiteľa. "Ako je možné, že sa znižuje počet žiakov pripadajúcich na učiteľa, rastú platy, rekonštruuje sa 1000 škôl a čitateľská gramotnosť detí klesá," zamyslel sa Pellegrini. 

Predseda SaS Richard Sulík súhlasí, že nie je v poriadku, ak ide do školstva viac peňazí ako v minulosti a čitateľská gramotnosť detí klesá. Problém vidí v chýbajúcich systémových opatreniach a v tom, že školám chýba sloboda napríklad v tom, čo a ako deti učiť. "Štátne vzdelávacie programy spoluvytvorili sami pedagógovia. Teda to, čo sa v školách učí a koľko, to rozhodli samotní pedagógovia. Obsah a počty hodín nevymysleli úradníci od zeleného stola," reagoval Pellegrini.

Šéf SNS Andrej Danko by bol radšej, keby o školách viac rozhodoval štát a keby sa neprodukovalo tak veľa napríklad politológov, ale aby sa posilnilo duálne vzdelávanie. Pre SNS je podľa neho prioritou určiť hranicu súkromného a štátneho. "Nastaviť štruktúru v školstve na vzdelávacie stupne. V školstve chýbajú financie, peniaze nie sú systémovo delené," zdôraznil s tým, že treba prijať systémové zmeny. Upraviť by sa malo podľa neho aj vysoké školstvo.

Pellegrini súhlasí, že v tejto oblasti tiež treba zmeny. "Vytvorme nový zákon o financovaní vysokých škôl, hovorme o redukcii vysokých škôl. Možno nám bude stačiť polovica vysokých škôl a absolventov," poznamenal. V súvislosti s celkovou zmenou financovania školstva naznačil, že to nie je také jednoduché. Treba na to ostré dáta, ktoré doteraz v rezorte chýbali.

Spoludiskutujúci sa dotkli aj problémov v zdravotníctve. Sulík trvá na tom, že v rezorte sa kradne a treba to zastaviť. Pellegrini zdôraznil, že ministerstvo zdravotníctva prijíma systémové opatrenia a verí, že sa situácia v rezorte bude zlepšovať. Danko potvrdil, že jeho SNS by chcela jednu zdravotnú poisťovňu, ktorú sa Smeru-SD v tomto volebnom období nepodarilo zaviesť.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články