Nedeľa, 27. máj 2018. Meniny má Iveta, zajtra Viliam.

Exminister školstva Szigeti si vydýchol: Odvolací súd potvrdil jeho nevinu

László Szigeti
László Szigeti
14.09.2017 11:05

BRATISLAVA - Krajský súd v Bratislave dnes zamietol odvolanie prokuratúry a tým potvrdil oslobodzujúcu rozsudok v prípade obžalovaného bývalého ministra školstva Lászlóa Szigetiho. Spod obžaloby z trestného činu subvenčného podvodu v prípade dotácie na rekonštrukciu školskej telocvične ho oslobodil už Okresný súd Bratislava III v decembri minulého roka.


Prokuratúra však proti prvostupňovému verdiktu podala odvolanie, keďže podľa jej názoru súd nevzal pri rozhodnutí do úvahy niektoré preukázané skutočnosti. Prokurátor trval na tom, že dotácia na rekonštrukciu telocvične v obci Zemianska Olča bola pridelená neštandardným spôsobom na pokyn ministra.

Podľa verdiktu Krajského súdu v Bratislave však okresný súd pri vynesení oslobodzujúceho rozsudku vykonal dôsledné dokazovanie a odvolací súd nezistil žiadne pochybenia. "V trestnom konaní musí súd vychádzať iba z dôkazov riadne procesne získaných," uviedla predsedníčka senátu krajského súdu s tým, že v tomto prípade nebol zistený žiaden priamy ani nepriamy dôkaz o úmysle obžalovaného spáchať trestný čin. Rozsudok odvolacieho súdu je právoplatný.

Lászlóa Szigetiho v decembri minulého roku Okresný súd Bratislava III oslobodil spod obžaloby z trestného činu subvenčného podvodu. Ako vtedy skonštatovala predsedníčka senátu, žalovaný skutok sa podľa vykonaného dokazovania stal, nespáchal ho však obžalovaný. Podľa verdiktu prvostupňového súdu totiž zodpovedajú za priority rezortu, ich financovanie a kontrolu hospodárnosti generálni riaditelia sekcií.

V ich kompetencii teda bolo aj posudzovanie oprávnenosti žiadostí o dotácie. "Minister schvaľuje to, čo mu predložia generálni riaditelia. Tí zodpovedajú za správnosť," uviedla predsedníčka senátu. Ako dodala, dokazovaním nebola preukázaná vedomosť ministra, že by finančné prostriedky poskytnuté na rekonštrukciu telocvične v obci Zemianska Olča neboli využité účelne.

Exministra školstva Szigetiho obvinili zo subvenčného podvodu na jeseň v roku 2013. Podľa polície ako minister v roku 2006 neoprávnene udelil dotáciu viac ako 116-tisíc eur obci Zemianska Olča v okrese Komárno, a to aj napriek vedomosti, že žiadosť obce o dotáciu na opravu školskej telocvične nespĺňala formálne náležitosti a nebola riadne zaregistrovaná na ministerstve.

Médiá neskôr informovali, že dotáciu určenú na rekonštrukciu školskej telocvične nakoniec použili na prestavbu sály v budove súkromnej spoločnosti. Szigeti bol ministrom školstva päť mesiacov v roku 2006 a práve v tomto období sa podľa polície dohodol so starostom obce Zemianska Olča na poskytnutí dotácie. Starosta bol v prípade takisto stíhaný, ale v januári 2015 zomrel. Exminister tvrdil, že celá kauza je len dôsledkom administratívneho pochybenia na ministerstve.

Súd v októbri 2014 už jednu obžalobu na exministra zamietol. "Pri tvorbe spisového materiálu boli porušené základné práva obvineného na jeho obhajobu,“ vysvetlila vtedy odmietnutie obžaloby predsedníčka senátu Okresného súdu Bratislava III, pričom skonštatovala, že vyšetrovatelia vtedy urobili viacero chýb. Prokurátor proti rozhodnutiu podal sťažnosť na krajský súd, ktorý nariadil nové zasadnutie okresného súdu. Na tom už žalobu na exministra prijal.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články