Štvrtok25. apríl 2024, meniny má Marek, Marko, Markus, zajtra Jaroslava

Trump si nedával servítku pred ústa: Clintonová je schopná rozpútať tretiu svetovú vojnu

Donald Trump
Donald Trump (Zdroj: SITA)

WALMINGTON - Bučanie smerom k zástupcom médií a skandovanie "Zatvoriť ju!" na adresu demokratickej prezidentskej kandidátky Hillary Clintonovej sa v noci nadnes ozývalo letiskovým hangárom vo Wilmingtone v americkom štáte Ohio, kde usporiadal predvolebný míting republikánsky kandidát Donald Trump.

Ohio je jedným z nerozhodných štátov, ktoré budú hrať kľúčovú rolu v utorkových prezidentských voľbách. Od roku 1964 platí, že kto zvíťazí v Ohiu, stane sa prezidentom. Toto bol Trumpov posledný míting v Ohiu pred utorkovými voľbami. Republikánski priaznivci sa dostali do varu, už keď sa po úvodných prejavoch miestnych republikánskych predstaviteľov začala otvárať zadná stena hangáru a na letisku pristál známy Boeing 757 s nápisom Trump. Ten nakoniec doroloval až k hangáru. Trump si sám otvoril dvere, po schodíkoch zišiel na plochu letiska miestnych vojenských leteckých opravovní a dokráčal na pódium.

Trump dýcha Clintonovej na krk: Náskok je minimálny, prieskum ukázal jednoznačné čísla

Hneď na úvod sa pustil do Clintonovej a jej aféry s používaním súkromného servera, prostredníctvom ktorého ako ministerka zahraničných vecí posielala pracovné maily – a to aj také, ktoré mali ostať podľa zákona utajené. "Týka sa to 650.000 mailov," zdôraznil Trump. Podľa neho úrady vôbec nemali dovoliť jej kandidatúru. "Toto mám na mysli, keď hovorím o týchto voľbách ako zmanipulovaných," dodal. Odpoveďou bolo skandovanie publika: "Zatvoriť ju!"

"Mojím programom je navrátiť do Ameriky pracovné miesta," vyhlásil ďalej Trump. "Pracovné miesta a peniaze posielame do Mexika a naspäť dostávame drogy a nezamestnanosť," pokračoval a dodal, že ak sa stane prezidentom, na americko-mexickej hranici postaví múr. "Zakaždým, keď vidím, ako americké spoločnosti presúvajú pracovné miesta do Mexika, hovorím si, že tento múr musí byť ešte o niečo vyšší," povedal.

Trump sa po prípadnom zvolení chystá vypovedať aj Severoamerickú zmluvu o voľnom obchode (NAFTA) medzi USA, Kanadou a Mexikom. "Vypovieme NAFTA a vyrokujeme oveľa lepšie podmienky. Toto je to, čo by som ja nazval férovým obchodom," povedal tento realitný magnát.

Trump nedôveruje Clintonovej ani v otázke bezpečnosti. Upozornil na vysokú kriminalitu najmä v centrách amerických veľkomiest a tiež hrozbu terorizmu. Odmieta preto program súčasnej administratívny na prijímanie utečencov zo Sýrie. "Nechceme tu Nice, Paríž či Nemecko," vyhlásil s poukázaním na teroristické útoky vo Francúzsku a Nemecku.

"My pozabíjame vodcov Daeš. S Clintonovou je nulová šanca zbaviť sa Daeš, kým so mnou je stopercentná," zdôraznil Trump a obvinil svoju súperku z neschopnosti. "To ona a prezident Barack Obama vypustili Daeš," vyčítal im a upozornil, že USA minuli bilióny dolárov na vojny na Blízkom východe, ktoré "nemôžeme vyhrať". Čoho je však Clintonová schopná, je rozpútať tretiu svetovú vojnu konfliktom s Ruskom v Sýrii, myslí si republikánsky kandidát. "Táto osoba je psychicky nestabilná," dodal.

Podľa prítomných fanúšikov má Trump veľkú šancu zvíťaziť jednoznačne vo viacerých nerozhodných štátoch a stať sa prezidentom. "Neveríme médiám ani prieskumom verejnej mienky," povedal  manželský pár v strednom veku. Na otázku, či sú prieskumy zmanipulované, odpovedala žena bez váhania: "Áno."

Fischer: Zvolenie Trumpa by pre Spojené štáty znamenalo bezpečnostné riziko

Postoj Spojených štátov k Európskej únii sa v prípade zvolenia Donalda Trumpa za prezidenta USA nezmení, pretože už teraz je minimálny. Dušan Fischer zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) to povedal na margo budúcich vzťahov Spojených štátov a EÚ po prípadnom víťazstve republikánskeho kandidáta v amerických prezidentských voľbách v utorok 8. novembra.

"Ani z jednej strany nezaznieva konkrétny plán, ako a či vôbec tento vzťah znovu obnoviť a naštartovať," zhodnotil Fischer iba niekoľko dní pred prezidentskými voľbami v USA. Na otázku, či bude v prípade svojho úspechu demokratka Hillary Clintonová pokračovať v smerovaní svojho straníckeho predchodcu Baracka Obamu na Áziu popri EÚ, Fischer uviedol, že je pravdou, že Obama chce na poslednú chvíľu mať aspoň jeden poriadny úspech v Ázii, a tým by bolo schválenie Dohody o transpacifickom partnerstve (TPP). Ázia je podľa vyjadrenia analytika pre Američanov dôležitejšia, pretože krajiny zapojené do TPP cítia zo strany Číny väčšie ohrozenie.

Ako ďalej uviedol, "pokiaľ vyhrá Clintonová, tak sa bude snažiť o dokončenie TPP, dnes ju populistický hlas Demokratickej strany vytlačil doľava a zatiaľ sa vyjadruje o nej negatívne". Clintonová si však podľa názoru Fischera v kútiku duše uvedomuje dôležitosť týchto zmlúv, takže zo strany novej vlády príde k snahe schváliť TPP a Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP). "No ak neuvidí náklonnosť od ľudí alebo z Kongresu, tak na tom politický kapitál utrácať nebude," uzavrel.

V súvislosti s vyjadrením Clintonovej, ktorá Trumpa v tretej predvolebnej debate vysielanej v televízii CNN označila za "bábku" ruského prezidenta Vladimira Putina, Fischer pripustil, že Trump "prechováva k Vladimirovi Putinovi zvláštnu náklonnosť". Avšak pokiaľ ide o vzťah Trumpa k Rusku, upozornil, že Trumpove aktivity v Rusku sa doteraz detailne nespracovali, takže sa nedá hovoriť o nejakom priamom napojení. "Pravdou však je, že Putinovi a jeho Rusku by viac vyhovoval nepredvídateľný prezident, ktorý by oslabil postavenie Spojených štátov vo svete. A tým je Trump," predpovedal.

Fischer upozornil, že v prípade Severoatlantickej aliancie sa nedá hovoriť o jej významne pre EÚ alebo naopak, pretože ide o dve odlišné telesá, ktoré majú niektorých spoločných členov, ale majú inú úlohu, cieľ a štruktúru rozhodovania. "Dlho si nevedeli k sebe nájsť cestu, ale bezpečnostné hrozby posledných rokov ich priviedli na spoločnú koľaj," pripustil a pripomenul, že na nedávnom samite NATO vo Varšave podpísali zástupcovia oboch organizácií dohodu o spoločnej spolupráci. Fischer doplnil, že NATO ostáva garantom bezpečnosti a stability pre všetky krajiny EÚ, pretože aj s tými mimo NATO si udržiava dobré vzťahy a spolupracuje s nimi.

"V novej Globálnej stratégii EÚ sa tiež spomína NATO. Nemyslím si, že stratégia EÚ a úlohy NATO sú v rozpore a určite môžu fungovať paralelne a navzájom sa dopĺňať. Pri oboch organizáciách platí, že primárnu zodpovednosť za obranu majú jednotlivé členské štáty," dodal.

Pokiaľ by mal určiť, ktorý z dvojice prezidentských kandidátov by bol s ohľadom na budúcnosť vzťahov s EÚ lepší, Fischer sa jednoznačne vyjadril za zvolenie demokratky Clintonovej. "Pred rokom by som sa nevedel rozhodnúť, či bude pre EÚ vhodnejší republikán alebo demokratka. Dnes, keď už poznáme mená kandidátov, viem s presvedčením povedať, že Clintonová bude lepšou prezidentkou pre EÚ," povedal s tým, že Trump zvulgarizoval kampaň, politiku a celú americkú spoločnosť na niekoľko desaťročí dopredu. "Jeho zvolenie by znamenalo bezpečnostné riziko pre Ameriku z domáceho aj zahraničného hľadiska," konštatoval.

Viac o téme: Donald TrumpHillary Clintonová
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu