Piatok, 25. máj 2018. Meniny má Urban, zajtra Dušan.

MIMORIADNY ONLINE Mexiko zasiahlo najväčšie zemetrasenie za 100 rokov!

Spúšť po zemetrasení v Mexiku
Spúšť po zemetrasení v Mexiku
08.09.2017 12:00

MEXIKO - Mexickú metropolu zasiahlo dnes silné zemetrasenie. Ľudia v panike vybiehali z budov na ulicu. Ide o najsilnejšie zemetrasenie za posledných 100 rokov. Zatiaľ si vyžiadalo najmenej 32 obetí.


Mexiko zasiahlo najsilnejšie zemetrasenie za posledných 100 rokov

Zatiaľ hlásia 32 obetí

Milión ľudí sa ocitlo bez elektriny, pre väčšinu z nich už dodávky obnovili

Očakáva sa veľké cunami

Situáciu sme sledovali ONLINE

15:40 Na najmenej 32 vzrástol počet obetí zemetrasenia. Len v Oaxace prišlo podľa tamojšieho guvernéra Alejandra Murata o život 23 ľudí. Ďalších sedem zahynulo v Chiapase, dve deti zomreli v štáte Tabasco.

14:45 Počet obetí podľa ministra civilnej ochrany stúpol na 15

12:05 Najsilnejšie otrasy zažila oblasť Chiapas

MIMORIADNY ONLINE Mexiko zasiahlo

11:49 Na sociálnych sieťach pribúdajú fotky po ničivých otrasoch

MIMORIADNY ONLINE Mexiko zasiahlo

11:26 Otriasla sa aj socha Anjela nezávislosti

11:18 Pri zemetrasení v Indonézii v roku 2004 s magnitúdou 9,1–9,3 a následných prívalových vlnách cunami prišlo o život alebo je nezvestných 230.000–280.000 ľudí. Epicentrum otrasov bolo v blízkosti indonézskej Sumatry. Postihnuté boli Thajsko, Indonézia, India, Srí Lanka, Maldivy a Bangladéš. Otrasy boli značne citeľné aj v Malajzii a Singapure.

11:09 Krajinu zasiahlo aj niekoľko menších zemetrasení

MIMORIADNY ONLINE Mexiko zasiahlo

10:58 Šíria sa videá z postihnutých oblastí

Mexický seizmologický inštitút vyhlásil, že otrasy mali silu 8,2 stupňov, čo znamená, že je to najsilnejšie zemetrasenie v Mexiku od začiatku merania, čo je viac ako 100 rokov. Vyhlásil to mexický prezident Enrique Peňa Nieto.

Zemetrasenie v Mexiku

Varovanie pred vlnami cunami bolo vydané pre pacifické pobrežie Mexika, Guatemaly, Salvádora, Kostariky, Nikaraguy, Panamy, Hondurasu a Ekvádora. Prísť by mali podľa Guardianu do troch hodín. Na pobrežie medzitým dorazila vlna vysoká zhruba 0,7 metra.

Prezident podľa agentúry AP potvrdil, že zemetrasenie si vyžiadalo najmenej päť mŕtvych, spôsobilo veľké škody a bezprostredne po ňom sa ocitol bez elektriny milión ľudí. Dodávky už boli obnovené pre 800.000 ľudí.

Prvé obete zemetrasenia

Zemetrasenie si zatiaľ vyžiadalo najmenej päť obetí. V štáte Tabasco zahynuli dve deti. Jedno z nich zavalila stena, ďalšie zomrelo v detskej nemocnici, keď po výpadku elektriny prestal fungovať respirátor pre dojčatá, uviedol guvernér Tabasca Arturo Núňez. Ďalší traja ľudia zahynuli v štáte Chiapas, kde sa zrútilo alebo bolo poškodených množstvo domov, oznámil tamojší guvernér Manuel Velasco.

V prvých dvoch hodinách po hlavnom otrase, ku ktorému došlo vo štvrtok o 23.49 h miestneho času (dnes o 06.49 h SELČ), bolo podľa mexických seizmológov zaznamenaných najmenej 62 dotrasov, pričom najsilnejší mal magnitúdu zrejme 7,2.

Epicentrum otrasov sa nachádzalo pod morským dnom 165 kilometrov západne od mesta Tapachula ležiaceho na juhu Mexika v štáte Chiapas. Hypocentrum bolo v hĺbke 35 kilometrov. Agentúra Reuters hlásili, že zemetrasenie tiež otriaslo budovami v mexickej metropole, ktorá bola od epicentra vzdialená asi 900 kilometrov severozápadne. Zemetrasenie, nasledované ďalším so silou okolo 5,7 stupňa, zasiahlo krajinu vo štvrtok tesne pred polnocou miestneho času (dnes pred 7:00 nášho času), takže množstvo ľudí vybehlo na ulicu len v pyžame.

"V krajine som nikdy nezažil také veľké otrasy, najprv som sa smial, ale keď zhasli svetlá, nevedel som, čo mám robiť. Skoro som odpadol," citovala Reuters architekta Luisa Carlosa Bricena, ktorý bol v čase katastrofy v hlavnom meste.

Zemetrasenie v Mexiku

Mexický seizmologický úrad oznámil, že nárazy mali silu 8,4 stupňov, čo je najviac od začiatku meraní na začiatku 20. storočia. Podľa dostupných zdrojov je po otrasoch v roku 1787 druhým najväčším zemetrasením v histórii krajiny. Odhaduje sa, že tie otrasy mali silu 8,6 stupňa a zasiahli Guerrero a Oaxaca, štáty na juhozápade Mexika, čo spôsobilo vlny cunami, ktoré zabili aspoň 11 ľudí.

Zemetrasenie o sile osem stupňov je hodnotené ako veľmi veľké, čo môže spôsobiť vážne škody aj vo vzdialenosti niekoľkých stoviek kilometrov. Mexiko sa nachádza v tektonicky neistej oblasti, kde sú otrasy relatívne časté, ale intenzita okolo osem stupňov je len zriedkavá. V roku 1985 krajina utrpela zemetrasenie o hodnote 8,1 stupňa, ktoré si vyžiadalo viac ako 6 000 obetí len v hlavnom meste.

Zemetrasenie v Mexiku

Najväčšie zemetrasenia v 21. storočí

Chronológia najsilnejších zemetrasení 21. storočia vo svete s magnitúdou viac ako 8,0.

      - 26. decembra 2004 - Indonézia - Pri zemetrasení s magnitúdou 9,1–9,3 a následných prívalových vlnách cunami prišlo o život alebo je nezvestných 230.000–280.000 ľudí. Epicentrum otrasov bolo v blízkosti indonézskej Sumatry. Postihnuté boli Thajsko, Indonézia, India, Srí Lanka, Maldivy a Bangladéš. Otrasy boli značne citeľné aj v Malajzii a Singapure.

      - 28. marca 2005 - Indonézia - V blízkosti severného pobrežia ostrova Sumatra pripravilo zemetrasenie s magnitúdou 8,7 o život vyše 1000 ľudí. Epicentrum bolo pri ostrove Nias a zničilo jeho hlavné mesto. Ostrov leží asi 1400 kilometrov severozápadne od indonézskeho hlavného mesta Jakarta.

      - 12. septembra 2007 - Indonézia - Silné zemetrasenie s magnitúdou 8,0 zasiahlo indonézsky ostrov Sumatra. Upozornenie pred cunami následne vyhlásili úrady v Indonézii, Malajzii a na Srí Lanke, pre vybrané ostrovy aj v Indii a Austrálii. V celom regióne evakuovali niektoré úrady a budovy.

      - 30. septembra 2009 - Samoa - Silné zemetrasenie s magnitúdou 8,3 spôsobilo v Tichom oceáne cunami na ostrovoch Samoa a Americká Samoa. Hypocentrum zemetrasenia ležalo približne 190 kilometrov juhozápadne od Americkej Samoy v hĺbke 33 kilometrov.

      - 27. februára 2010 - Čile - Silné zemetrasenie s magnitúdou 8,8 zasiahlo strednú časť Čile. Prírodná katastrofa si vyžiadala 525 mŕtvych a 25 ľudí zostalo nezvestných. Zemetrasenie a následné cunami spôsobili materiálne škody v odhadovanej výške 30 miliárd dolárov.

      - 11. marca 2011 - Japonsko - Severovýchodnú časť Japonska zasiahlo veľmi silné zemetrasenie s magnitúdou 9,0. Otrasy vyvolali cunami s výškou desiatok metrov, ktoré spôsobili obrovské škody. Približne 19.000 ľudí zahynulo alebo sú nezvestní. Japonský výskumný tím zistil, že cunami dosiahlo v prefektúre Iwate výšku 38,9 metra. Vlna strhávala autá, zničila najmenej 18.000 domov a ďalších viac ako 130.000 domov poškodila. Najviac postihnutými boli prefektúry Mijagi, Iwate a Fukušima. Zemetrasenie otriasalo niekoľko minút aj budovami v hlavnom meste Tokio, ležiacom takmer 400 kilometrov južne od epicentra. To sa nachádzalo približne 130 kilometrov východne od mesta Sendai v prefektúre Mijagi.

      - 2. apríla 2014 - Čile - Päť mŕtvych si vyžiadalo zemetrasenie s magnitúdou 8,2, ktoré v noci zasiahlo severné pobrežie Čile a spôsobilo len menšie vlny cunami. Po prvom otrase nasledovalo najmenej desať silných dotrasov vrátane jedného z magnitúdou 6,2.

      - 16. septembra 2015 – Čile - Zemetrasenie s magnitúdou 8,3 postihlo pobrežie v oblasti prístavného mesta Coquimbo a zničilo stovky domov. Zahynulo pri ňom 13 ľudí a 14 osôb utrpelo zranenia.

      - 22. januára 2017 - Šalamúnove ostrovy - Silné zemetrasenie s magnitúdou 8,0 zasiahlo Šalamúnove ostrovy ležiace v Pacifiku. Ohnisko zemetrasenia ležalo neďaleko Papuy-Novej Guiney v hĺbke 167 kilometrov. Neboli hlásené žiadne úmrtia a ani materiálne škody.


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, Topky.sk, ČTK
FOTO: SITA/AP, splash news, AP Photo/Luis Alberto Cruz

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články