Streda, 25. apríl 2018. Meniny má Marek, zajtra Jaroslava.

Kamenné obydlia v Brhlovciach: Vytesané do steny

Od roku 1983 sú skalné obydlia vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.
Od roku 1983 sú skalné obydlia vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.
04.08.2007 00:00

BRHLOVCE - Skalné obydlia, ktoré pripomínajú vstupy do jaskýň, sú jednou z jedenástich rezervácií ľudovej architektúry na Slovensku.


Podľa tradície vznikali ešte za čias tureckých výbojov a boli vytesané do sopečného tufu. V obci Brhlovce v lokalite Šurda dodnes žijú ľudia v kamenných domoch. Keďže sa tu nachádzajú spracovateľský usadený popol a prach – tufit a tuf - a obec a jej okolie zaznamenali v období treťohôr bohatú sopečnú činnosť, naskytla sa jedinečná možnosť, ako ich využiť.

Brhlovčania do usadenín vyrúbali obytné priestory. Kameň bol vhodným materiálom nielen na vytvorenie originálnych obydlí, ale poskytoval i zdroj obživy. V 19. stor. sa stalo kamenárstvo najdôležitejšou formou existencie tunajších ľudí, ktorí sa techniku ťažby a opracovania kameňa naučili od talianskych staviteľov miestneho kaštieľa.

Pozri kde sa nachádzajú Brhlovce >>

Vaše tipy na 7 divov Slovenska na mape >>

Posielajte tipy a vyhrajte!

Svoje návrhy na 7 divov Slovenska - text a foto, nám posielajte na adresu: divyslovenska@novycas.sk. Zo siedmich víťazných divov bude vyžrebovaný jeden, ktorého autor získa víkendový pobyt v Tatralandii. Viac informácií >>

Majú Brhlovce patriť medzi 7 divov Slovenska?

16 % nie
áno 84 %

Hlasovalo: 1643Galéria

V interiéri skalných
obydlí
možno nájsť
kamenárske
výrobky
i

Nástroje k článkuZDROJ: Nový ČasAutor: Katarína Lazokiva, foto anc, Ivan Pastor

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články