Dnes sa oficiálne spustil brexit: Začali sa rokovania o odchode Veľkej Británie, výsledok je nejasný | Topky.sk

Štvrtok, 21. jún 2018. Meniny má Alojz, zajtra Paulína.

Dnes sa oficiálne spustil brexit: Začali sa rokovania o odchode Veľkej Británie, výsledok je nejasný

Michel Barnier
Michel Barnier, Zdroj: SITA
19.06.2017 12:04

BRUSEL - Po takmer roku váhania a rozhodovania sa na strane britských politikov sa v pondelok v Bruseli oficiálne začali dlho očakávané rokovania o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie. Šéfom vyjednávacieho tímu únie je skúsený francúzsky politik a bývalý eurokomisár pre vnútorný trh Michel Barnier, na čele britského tímu je britský minister pre brexit David Davis. Celý proces by mal trvať zhruba dva roky a zatiaľ nie je jasné, čo presne bude jeho výsledkom.


O odchode Londýna z európskeho klubu rozhodli britskí občania v referende 23. júna minulého roku, v ktorom hlasovalo za vystúpenie 52 a proti nemu 48 percent voličov. Momentálne už sa nálady medzi britskými voličmi menia a podľa najnovších prieskumov je už väčšina obyvateľov Veľkej Británie, hoci tesná, za zotrvanie v Európskej únii. Britská premiérka Theresa Mayová však trvá na tom, že jej krajina z únie vystúpi tak či tak - i keď proti nej v tejto otázke silnie opozícia už aj v radoch jej vlastnej strany.

Nielen opoziční labouristi či Škótska národná strana (SNP), ale aj vplyvní politici z Mayovej Konzervatívnej strany začínajú spochybňovať premiérkin mandát na to, aby sa zasadzovala za takzvaný "tvrdý brexit", po ktorom by sa Veľká Británia dostala viac-menej do úlohy akéhokoľvek iného štátu mimo Európskej únie bez žiadnych bližších väzieb s ňou.

Na váhe týmto hlasom pridali najmä júnové predčasné parlamentné voľby, v ktorých Mayovej konzervatívci síce vyhrali, ale stratili väčšinu v parlamente. Mayová ich pritom vyhlásila tri roky pred riadnym termínom práve s odôvodnením, že chce mať silnejší mandát na rokovanie o vystúpení krajiny z únie.

Davis: EÚ a Britániu viac vecí spája, než rozdeľuje,

Spojené kráľovstvo a Európsku úniu viac vecí spája, než rozdeľuje, uviedol dnes pred začiatkom prvého dňa rokovaní o brexite britský minister pre otázky odchodu Británie z EÚ David Davis. Vyslovil odhodlanie dospieť k dohode výhodnej tak pre občanov, ako aj pre obe rokovacie strany. Hlavný vyjednávač Únie pre brexit Michel Barnier si od dnešného stretnutia sľubuje dohodu o prioritách a rozvrhu rokovaní s Londýnom.

"Viac vecí nás spája, než rozdeľuje. Hoci nás počas rokovaní bezpochyby čakajú náročné momenty, my spravíme všetko preto, aby sme dosiahli dohodu v najlepšom záujme pre všetkých občanov. Preto začíname tieto rokovania v pozitívnom a konštruktívnom tóne, odhodlaní vybudovať silné a špeciálne partnerstvo medzi Britániou a našimi európskymi priateľmi a spojencami," uviedol pred začiatkom rokovaní Davis.

V krátkom vyhlásení sa tiež zmienil, že Britániu a Úniu spájajú spoločné hodnoty. Podobne ako britský minister zahraničných vecí Boris Johnson zdôraznil aj on dohodu o budúcom usporiadaní vzťahov, o ktorej chce však Únia rokovať až po dosiahnutí dostatočného pokroku v otázke práv občanov, finančného vyrovnania a hraníc medzi Severným Írskom a Írskou republikou.

"Dnes spúšťame rokovania o odchode Británie z EÚ. Náš cieľ je jasný, musíme sa najprv zbaviť neistôt spôsobených brexitom. V prvom rade neistôt pre občanov, ale aj pre užívateľov výhod politík EÚ a pri hraniciach, predovšetkým v Írsku. Dúfam, že sa nám dnes podarí zhodnúť na prioritách a rozvrhu rokovaní, čo by mi umožnilo na neskôr v týždni na summite Európskej rady povedať, že sme rokovania otvorili konštruktívne," uviedol Barnier.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA, TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články