Nedeľa, 20. máj 2018. Meniny má Bernard, zajtra Zina.

Švédsko sa rozhodlo zistiť skutočný vek maloletých utečencov: Výsledok testovania prekvapil

Ilustračné foto
Ilustračné foto
06.12.2017 10:48

ŠTOKHOLM - Švédsko uskutočnilo previerky veku medzi migrantmi, ktorí o sebe vyhlasujú, že sú maloletými. Zistilo sa, že takmer tri štvrtiny z nich majú viac než 18 rokov, informovala v utorok spravodajská stanica BBC.


Švédsky úrad pre súdne lekárstvo preveril vek takmer 8000 migrantov. Na základe testov vyplynulo, že približne 6600 z nich bolo vo veku 18 rokov alebo vyššom. Kontroly sa realizovali iba v prípadoch, kde bola pochybnosť o veku daného migranta. Imigranti v detskom veku majú väčšiu šancu, že ich nedeportujú nazad do vlasti.

Švédsko sa rozhodlo zistiť

Od polovice marca do konca októbra zrealizoval švédsky úrad (Rättsmedicinalverket) celkovo 7858 posudkov. Vyplynulo, že 6628 - teda 84 percent z nich - má 18 rokov alebo je starších. Ďalších 112 je "možno" vo veku 18 rokov alebo starších, uviedli noviny The Local.

Švédsko sa rozhodlo zistiť

Vek sa posudzuje na základe analýzy röntgenových snímkou zubov múdrosti a skenov magnetickej rezonancie kolenných kĺbov.  Mnoho žiadateľov o azyl nemá vlastné osobné doklady, ktoré postrácali pri úteku z krajiny pred konfliktami alebo prírodnými katastrofami, uvádza Medzinárodná agentúra pre migráciu (IOM).

Ilustračné foto

V mnohých krajinách, odkiaľ migranti pochádzajú, neexistuje dostatočná úradná infraštruktúra, potrebná na zaevidovanie presného miesta a dátumu narodenia. Medzi migrantmi je tak bežné, že svoj presný vek ani netušia, vysvetlil The Local.

Ilustračné foto

Vo Švédsku požiadalo vlani a predvlani o azyl viac než 80.000 maloletých migrantov, z ktorých 37.000 cestovalo bez rodičov alebo sprievodu dospelého.


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články