Utorok23. apríl 2024, meniny má Vojtech, zajtra Juraj

Hollande odkázal teroristom: Vý máte kult smrti, my máme lásku!

Francois Hollande
Francois Hollande (Zdroj: SITA)

MOSKVA/PARÍŽ - Obetiam teroristických útokov v Paríži z 13. novembra bol dnes venovaný štátny smútočný obrad, ktorého dejiskom bola parížska Invalidovňa.Agentúra DPA informovala, že na spomienkové zhromaždenie pozvali vyše 1000 hostí vrátane veľkého počtu pozostalých po 130 obetiach, členov vlády na čele s premiérom Manuelom Vallsom, predstaviteľov politických strán a bezpečnostných zložiek.

Obrad sa začal francúzskou hymnou. Potom zaznela pieseň Quand on n'a que l'amour (Keď nám zostane len láska) - známej z interpretácie Jacqua Brela, počas ktorej na veľké plátno premietali fotografie 130 obetí atentátov z 13. novembra. Nasledovala pieseň Perlimpinpin, v ktorej Nathalie Dessayová spievala: "Žiť, žiť s nežnosťou, žiť a dávať, koľko sa dá". Nasledovalo čítanie mien obetí s uvedením ich veku.

Francúzsky prezident Francois Hollande vo svojom prejave znova označil atentáty z 13. novembra za "akt vojny... spáchaný v mene pochybného cieľa a zradeného Boha". Prezident znova zopakoval svoje odhodlanie poraziť extrémistickú organizáciu Islamský štát a prisľúbil, že Francúzsko sa nezmení a nepoddá sa. V prejave vyslovil tiež vieru vo francúzsku mládež, ktorá je atentátmi veľmi poznačená: "Bude žiť, bude žiť plnohodnotne, napriek slzám."

V tomto akte vojny zorganizovanom zďaleka a vykonanom chladnokrvne "hordou vrahov" bolo v mene pochybného cieľa a zradeného Boha zabitých 130 z nás a zranené ďalšie stovky, uviedol Hollande a vzdal hold týmto obetiam, vyslovil sústrasť pozostalým a ubezpečil ich, že celé Francúzsko má účasť na ich bolesti.

"Všetkým vám sľubujem, že Francúzsko spraví všetko pre zničenie armády fanatikov, ktorí spáchali tento zločin. Urobí všetko pre ochranu svojich detí a zostane stále takým, aké ho tí, čo zomreli, mali radi," vyhlásil. Hollande spresnil, že "ak potrebujeme dôvod, aby sme bojovali za naše princípy a bránili ich, nájdeme ich v spomienke na obete útokov" - občanov 50 francúzskych miest a dedín a 17 štátov.

Dodal, že väčšina z obetí mala "okolo 35 rokov. Boli deťmi v čase pádu Berlínskeho múru. Atentáty zo začiatku januára ich pobúrili. Mnohí z nich, viem to, boli na demonštráciách 11. januára. Vedeli, že Francúzsko nie je nepriateľom žiadneho národa. Tieto ženy a títo muži boli mládežou Francúzska, mládežou slobodného národa, ktorý si váži kultúru."

Hollande povedal, že títo ľudia boli zabití, pretože "stelesňovali život, Francúzsko, slobodu, princípy a hodnoty republiky". "Tieto hodnoty - je našou povinnosťou žiť podľa nich," apeloval francúzsky prezident. Upozornil, že "teroristi nás chcú postaviť proti sebe. Ubezpečujem vás: Nepodarí sa im to". "Naším nepriateľom je nenávisť, fanatizmus," vyhlásil Hollande, ale zdôraznil, že "sa im nepoddáme" - "Oni majú kult smrti, my máme lásku".

Prejavy vlastenectva, ktoré badať teraz vo Francúzsku, zástavy v oknách a ľudia spievajúci Marseillaisu nemajú nič spoločné s pomstou alebo odmietaním toho druhého, zdôraznil Hollande. "Je to symbol našej jednoty, našej odolnosti voči ranám, ktoré by nám niekto mohol zasadiť... Táto skúška nás všetkých paralyzovala, ale posilnila nás," uviedol Hollande. Spontánne prejavy účasti a sympatií označil za "prejav bratstva" - heslo republiky".

Na záver svojho prejavu Hollande uviedol, že generácia, ktorá sa stala obeťou útokov v Paríži, sa "stala obrazom a stelesnením Francúzska". Francúzske úrady v súvislosti so spomienkovým obradom vyzvali občanov, aby vyzdobili svoje domy a byty modro-bielo-červenou trikolórou.

Islamistickí teroristi pred dvoma týždňami zaútočili takmer súčasne na koncertnú sieň Bataclan, ako aj viaceré kaviarne a reštaurácie vo východných častiach Paríža a národný štadión Stade de France na predmestí Saint-Denis. Streľba a výbuchy náloží si vyžiadali 130 mŕtvych a vyše 350 zranených.

Vo Francúzsku platí po útokoch z 13. novembra výnimočný stav, zatiaľ čo Hollande sa snaží o spojenie Ruska so Západom v širšej koalícii proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS), ktorá sa k násiliu v Paríži prihlásila. Parížania si pamiatku obetí teroristických útokov uctili už minulý piatok, keď hromadne vyšli do ulíc, kde zapaľovali sviečky, spievali, tancovali alebo len ticho rozjímali.

Hollande: Svetové mocnosti musia vytvoriť veľkú koalíciu proti Islamskému štátu!

Svetové mocnosti musia vytvoriť veľkú koalíciu proti Islamskému štátu (IS), ktorý ovláda rozsiahle územia v Iraku a Sýrii. Povedal to dnes francúzsky prezident Francois Hollande, ktorý sa v Moskve stretol so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.

"Naším nepriateľom je Dáiš, Islamský štát, ten má svoje územie, armádu a finančné prostriedky, takže musíme vytvoriť veľkú koalíciu, ktorá na týchto teroristov udrie," uviedol Hollande pred stretnutím s ruským lídrom v moskovskom Kremli.

"Som tu u vás v Moskve, aby som zistil, ako môžeme spoločne postupovať a koordinovať sa, aby sme na túto teroristickú skupinu mohli udrieť," dodal Hollande.  Putin povedal, že po zostrelení ruského lietadla nad egyptským Sinajským polostrovom, pri ktorom zahynulo 224 ľudí, a útokoch v Paríži, ktoré si 13. novembra vyžiadali 130 obetí, je Rusko pripravené spojiť sa s Francúzskom proti "spoločnému nepriateľovi". K zodpovednosti za oba útoky sa prihlásil Islamský štát.

Rusko aj Francúzsko zintenzívnili svoje letecké útoky v Sýrii, avšak podľa agentúry Reuters majú obe krajiny rozdielne ciele. Kým ruské lietadlá útočia na viacero skupín povstalcov bojujúcich proti režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada podporovaného Moskvou, Francúzsko tvrdí, že jeho lietadlá útočia výlučne na ciele teroristickej organizácie Islamský štát. "Naším spoločným nepriateľom je terorizmus, a ten má meno Islamský štát," povedal dnes Hollande Putinovi. 

Rusko a Francúzsko budú spolupracovať v boji proti IS

Rusko a Francúzsko budú koordinovať svoje letecké útoky proti Islamskému štátu, uviedol dnes francúzsky prezident Francois Hollande na spoločnej tlačovej konferencii po rokovaní so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom v Moskve. Bezprostredne po stretnutí oboch lídrov však podľa agentúry DPA nebolo jasné, či sa koordinácia vzdušných útokov proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) bude týkať aj ostatných členov koalície bojujúcej proti IS.

Hollande tiež povedal, že s ruským prezidentom hovoril aj o politickej budúcnosti Sýrie. Podľa neho sýrsky prezident Bašár Asad nesmie v budúcnosti krajiny zohrávať nijakú úlohu. Napriek tomu, že Západ pokladá Asada za jedného z hlavných agresorov v takmer päť rokov trvajúcej sýrskej občianskej vojne, sýrsky prezident zostáva aj naďalej jedným z hlavných spojencov Ruska na Blízkom východe a Putin ho pokladá za prirodzeného spojenca Moskvy v boji proti terorizmu.

Putin sa po rokovaní s Hollandom vyjadril aj k zostreleniu ruského vojenského lietadla tureckými vzdušnými silami v turecko-sýrskom pohraničí, pričom ho podľa agentúry Reuters označil za akt zrady zo strany štátu, ktorý Rusko považovalo za svojho priateľa. Šéf Kremľa zároveň obvinil Turecko, že od teroristov z Islamského štátu (IS) nakupuje ropu, pričom dodal, že je možné, že turecká vláda o takýchto obchodoch nevie, čo však označil za veľmi nepravdepodobné. 

Hollande v tejto súvislosti zdôraznil, že je nesmierne dôležité, aby nedošlo k eskalácii napätia medzi Ruskom a Tureckom. Napriek tomuto incidentu bude Rusko podľa Putina aj naďalej spolupracovať s Američanmi vedenou koalíciou, ktorá podniká vojenské operácie v Sýrii, a bude sa usilovať o vytvorenie širšej koalície, ktorá by sa mohla dohodnúť na riešení sýrskeho konfliktu. Na stretnutí v moskovskom Kremli sa prezidenti Ruska a Francúzska dohodli na rozšírení dvojstrannej spolupráce v Sýrii, ako aj na výmene informácií a koordinácii útokov proti stanoveným cieľom. 
 

Viac o téme: Vladimír PutinFrancois Hollande
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu