Štvrtok, 24. máj 2018. Meniny má Ela, zajtra Urban.

Jakub (27) stavil na jednu kartu a teraz si plní svoj sen: V cudzine ho žerú a aj Slovensko

Jakub si v Argentíne plní svoj sen
Jakub si v Argentíne plní svoj sen
13.02.2018 17:35

BUENOS AIRES/BRATISLAVA - Hovorí si spievajúci kuchár a pozná ho celá Argentína. Reč ale nie je o žiadnom Juhoameričanovi, ale čistokrvnom Slovákovi, ktorý sa však rozhodol opustiť rodnú hrudu a skúsiť šťastie v zahraničí. Tvrdá drina, ale aj dobré nápady z neho spravili doslova celebritu.


Jakub pochádza z malej dedinky Veľké Rovné v okrese Bytča. Pred štyrmi rokmi sa presťahoval do Prahy, odkiaľ ho náhoda priviala až do Argentíny, konkrétne Buenos Aires. Prvý rok vyskúšal viacero pracovných pozícií, no ani v jednej sa nenašiel, a tak sa začal venovať tomu, čo ho skutočne baví a napĺňa - vareniu a spievaniu. "Už odmalička som postával za mamou v kuchyni, ochutnával a snažil som sa napodobniť rodinné recepty. Popritom som sa venoval spevu, prostredníctvom ktorého som ventiloval svoje pocity," hovorí.

Jakub (27) stavil na

Mladý Slovák zaregistroval, že v Argentíne už nejaký čas funguje mobilná aplikácia Cookapp, ktorá umožňuje zákazníkom ísť priamo ku kuchárovi domov a zintenzívniť tak svoj kulinársky zážitok. Vytvoril si vlastný profil a zorganizoval u seba prvé večere, ktoré mali úspech. Napriek tomu, že mal Jakub v tom čase dobre platenú prácu, odišiel z nej a všetko stavil na jedinú kartu; svoje dve najväčšie vášne spojil dokopy a stal sa tzv. Singing Chef, čiže spievajúcim kuchárom. Pozýva k sebe Argentínčanov, ktorí môžu vďaka nemu vyskúšať našu národnú kuchyňu, a popritom im spieva - jazzové, ale aj slovenské moderné piesne.

Jakub (27) stavil na

Jakub (27) stavil na

Po pomalšom rozbehu sa mladíkovi vlani na jar konečne začalo dariť. Svojim zákazníkom ponúka tradičné jedlá ako bryndzové halušky, paprikáš, guláš či parené buchty a ľudia ich milujú a len tak sa k nemu hrnú. 

Jakub (27) stavil na

Jakub (27) stavil na

Jakub (27) stavil na

"Slovenská kuchyňa je pre nich exotická, pretože len veľmi málo Argentínčanov bolo na Slovensku. Vďaka mne sa ale o Slovensku a o tom, aké je krásne, dozvedajú viac," pokračuje. 

Jakub (27) stavil na

O tom, že Jakub robí Slovensku skvelé meno, teda niet pochýb. Koncom minulého roka bola o ňom v argentínskej televízii odvysielaná reportáž a dokonca dostal ponuku na otvorenie vlastnej reštaurácie so svojimi receptami. Od decembra pravidelne usporadúva podujatie známe ako Swingnights (Swingové noci), ktoré spája slovenskú, taliansku a francúzsku kuchyňu, a Jakubovu vlastnú šou vždy s nejakým speváckym hosťom.

Jakub (27) stavil na

Do budúcna má tento ambiciózny mladík ďalšie plány, dúfajúc, že oslovia ľudí prinajmenšom rovnako ako práve prebiehajúce projekty. "Som šťastný, že sen malého chlapca z hôr dokázal zaujať ľudí v zahraničí a dovolí mi tak venovať sa tomu, čo milujem. Stavil som všetko na jednu kartu a vyšlo to," uzatvára svoje rozprávanie. 


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/np
FOTO: Facebook

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články