Nedeľa, 27. máj 2018. Meniny má Iveta, zajtra Viliam.

Prekrásne jubileum unikátneho diela: Kúpalisko Zelená žaba oslávila 80 rokov

13.09.2017 19:00

TRENČIANSKE TEPLICE - Krásne jubileum oslávilo kúpalisko Zelená žaba. Svoje bráni po prvýkrát otvorilo pred 80 rokmi. Unikátne dielo brnianskeho architekta Bohuslava Fuchsa žiaľ 15 – rokov chátralo. V auguste 2015 prišla zmena, dielo neskorého funkcionalizmu Československa opäť privítalo svojich návštevníkov.


Ako priznal primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty, len málokto dúfal, že sa dožije tak krásneho veku Zelenej žaby v stave v akom teraz je. "Ako primátora mesta ma teší, že som mohol byť pri tom, keď pred dvomi rokmi došlo k obnove kúpaliska. Pri stavbe kúpaliska bol aj vtedajší prezident Edvard Beneš a pre mesto to bola veľká sláva. Opätovné otvorenie kúpaliska pred dvomi rokmi pomohlo Trenčianskym Tepliciam z hľadiska zvýšenia povedomia o meste, nehovoriac o tom, že sa rozšírilo portfólio služieb," zaspomínal si primátor.

Prekrásne jubileum unikátneho diela:

Prekrásne jubileum unikátneho diela:

Jedinečnosť Zelenej žaby

Rekonštrukcie sa ujala spoločnosť Synot Holding ktorej predstaviteľ Ján Svoboda vníma obnovu a znovuotvorenie veľmi pozitívne. "Kúpalisko si našlo svoju klientelu, ktorá sa sem vrátila. Mnoho ľudí z nostalgie, ale privítali sme aj úplne nový typ klientov. Za dva roky navštívilo kúpalisko skoro 150.000 návštevníkov. Na to, že to je sezónna záležitosť, je to celkom slušné. Čo ma veľmi teší, zapojili sme sa aj do programu rezidenčných kariet zvýhodňujúcich miestnych obyvateľov. Za posledné dva roky rezidenčnú kartu využilo takmer 3000 obyvateľov Trenčianskych Teplíc," prezradil Svoboda.

Ako snáď pri každej rekonštrukcii aj pri tejto sa vyskytli problémy. Svoboda priznal, že veľmi oceňoval prístup samosprávy a samotných obyvateľov. "Zelená žaba napriek tomu, že má 80 rokov, je stále dynamická 'dáma' plná energie. Architekt Fuchs ju urobil tak nadčasovo, že určite z architektonického, ale aj z funkcionalistického hľadiska bude stále skvostom aj nasledujúce storočie," uzavrel Svoboda.

Prekrásne jubileum unikátneho diela:


Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: TASR, de
FOTO: TASR/Radovan Stoklasa
VIDEO: TASR/Radovan Stoklasa

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články