Čierna kniha katolíckej cirkvi | Topky.sk

Pondelok, 18. jún 2018. Meniny má Vratislav, zajtra Alfréd.

Čierna kniha katolíckej cirkvi

Čierna kniha katolíckej cirkvi
Čierna kniha katolíckej cirkvi
02.08.2012 10:58

Perverzné i bizarné, neuveriteľné i šokujúce fakty z histórie katolíckej cirkvi. Kniha, ktorá vzbudzuje pobúrenie, provokuje a roznecuje vášnivé diskusie. Katolícka cirkev si už dvetisíc rokov nárokuje vedúcu pozíciu vo sférach morálky a duchovna – a pritom veriacich podchvíľou znepokojuje škandálmi.


Aj o tom je novinka Čierna kniha katolíckej cirkvi, ktorá patrí v týchto dňoch na Slovensku k najžiadanejším.

Jedni tvrdia, že ten, kto napísal túto knihu, nepozná Boha, jeho posolstvo a nechápe  katolícku cirkev. Druhí zasa tlieskajú odvahe autora a odkazujú – kto túto knihu odmieta a odsudzuje, zakrýva si oči pred pravdou. Aj tá môže niekedy bolieť, ale keď ju prijmeme, môžeme sa stať lepšími.

Áno, cirkevní predstavitelia reagujú vždy rovnako: tvária sa, že nič nevidia a nepočujú. Autor Michael Hebeis poukazuje na to, že túžba po moci a ignorovanie obetí majú korene v systéme katolíckej cirkvi. V knihe uvádza zoznam hriechov a prešľapov, ktoré siahajú od antisemitizmu až po pedofíliu, a naznačuje, ako bezohľadne cirkev v niektorých prípadoch presadzuje svoje záujmy.

Hebeis pritom dlhé roky pracuje v cirkevných združeniach a nadáciách, zaoberá sa históriou cirkvi. Odkazuje – knihu by si mali prečítať nielen kritici cirkvi, ale aj sklamaní veriaci. „Čiernu knihu katolíckej cirkvi som nenapísal z nenávisti, ale z ľútosti,“ vysvetľuje autor. „Nemá byť obžalobou, skôr žalobou.“ Kniha je napísaná pútavo i čítavo, odhaľuje skryté tajomstvá za „svätými dverami“ a zároveň pôsobí dôveryhodne. Nepreháňa, nezavádza, nie je jednostranná.

Prečítajte si na BUX.sk úryvok z Čiernej knihy katolíckej cirkvi.


Nástroje k článkuZDROJ: Ikar
FOTO: Ikar

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články