Streda, 21. marec 2018. Meniny má Blahoslav, zajtra Beňadik.

FOTOREPORTÁŽ Smutný osud areálu prelomových ZOH v Sarajeve

Nástroje k článkuZDROJ: sz
FOTO: profimedia.sk

Nahlásiť chybu

19.06.2017 11:01

SARAJEVO - Zabudnutý časom, ponechaný rozkladu s iba náznakom bývalej športovej slávy. Tieto fotografie zobrazujú smutné ruiny areálu, kde sa konali v roku 1984 v Sarajeve Zimné olympijské hry (ZOH). Neskôr sa stal dejiskom jednej z najkrvavejších občianskych vojen v 20. storočí, no v 80-tych rokoch bol považovaný za obrovský úspech pre také malé európske mesto a významný pokrok pre vtedajšiu socialistickú Juhosláviu.


Fotografka Ioanna Sakellarakiová (27) si pri svojej návšteve Bosny a Sarajeva posvietila práve na tieto priestory. "Po 21 rokoch od brutálnej vojny sa Sarajevo premenilo na živé kultúrne a historické miesto, ktoré rozhodne stojí za prezretie. Objekt ZOH bol vrcholom môjho pobytu," povedala podľa portálu mirror.co.uk mladá Grékyňa.

FOTOREPORTÁŽ Smutný osud areálu

FOTOREPORTÁŽ Smutný osud areálu

Menej ako desať rokov po zimných hrách sa Juhoslávia ponorila do občianskej vojny a areál sa ocitol v centre diania, keďže mesto bolo obklopené rôznymi vojenskými frakciami. Mnohé zo strán, ktoré sa podieľali na brutálnom konflikte, využili objekt ako základňu pre svoje operácie a vykonávali popravy na pódiách, ktoré kedysi hostili najlepších svetových športovcov. Následky vojny je vidno dodnes.

FOTOREPORTÁŽ Smutný osud areálu

FOTOREPORTÁŽ Smutný osud areálu

Vojna zanechala budovy s dierami po guľkách, lyžiarske svahy pokryté pozemnými mínami a tesne pred samotným štadiónom, kde sa konal otvárací ceremoniál, je cintorín. Areál nikto nestráži a je prístupný každému, čo využíva najmä miestna mládež na kreslenie graffiti. Svoje robí aj zub času a okolitá príroda, ktorá pomaličky miesto pohlcuje.

FOTOREPORTÁŽ Smutný osud areálu

 


Najčítanejšie články