Štvrtok28. marec 2024, meniny má Soňa, zajtra Miroslav

Nádej existuje. Bez nádeje by sme boli všetci mŕtvi

(Zdroj: PR)

Tajná spoveď lekára, ktorého neumlčali ani bomby a zachraňuje životy s mobilnou klinikou.

Amid je lekár, ktorý sa narodil a vyrastal v Sýrii. Krajina a jej obyvatelia sú pre neho domovom aj rodinou. A on ako lekár, sa o svojich blízkych túžil vždy starať a robí to aj teraz, v čase, kedy v Sýrii zúri takzvaná „brutálna vojna“. Amid nie je jeho pravé meno, pretože odkrytie jeho pravej identity by mohlo ohroziť bezpečnosť jeho samotného aj mobilnej kliniky, kde lieči ľudí v ťažkých podmienkach.

Nemocnica v Sýrii dnes. Bez zdravotného materiálu, bez anestézie, liečia v nej doslova holými rukami. „Deťom sú amputované končatiny, pretože kliniky nemajú potrebné vybavenie pre liečbu takýchto zranení. Pacienti sú uvedení do bezvedomia úderom kovovej tyče, pretože anestézia nie je k dispozícii. V prípade, že anestézia k dispozícii je, podáva ju neodborný personál. Rodičia prichádzajú do nemocnice a napájajú sami svoje deti na intravenózne infúzie, pretože v nemocnici nie je žiadny lekársky či zdravotný personál.“

Skryté poľné nemocnice a mobilné kliniky

Mobilné kliniky sú v podstate jediné „fungujúce“ zariadenia, ktoré v ohnisku konfliktu poskytujú nejakú pomoc. „V dôsledku toho, že nemocnice a zdravotné zariadenia v oblastiach sú neustálym terčom opozičných síl, sýrski lekári vytvorili skryté poľné nemocnice, alebo provizórne zdravotnícke zariadenia, ktoré nie sú ľahko identifikovateľné, aby vôbec mohli obyvateľom pomáhať. Tieto poľné nemocnice sa v Sýrii stali hlavným zdrojom zdravotnej starostlivosti na územiach kontrolovaných opozičnými silami. S vybavením a podporou poskytovanou humanitárnymi organizáciami sa v týchto nemocniciach postupne zvýšili kapacity pre poskytnutie odbornej starostlivosti, ktorá sa snaží nahradiť služby bežných nemocníc. Niektoré z poľných nemocníc boli zriadené v pivniciach, aby chránili civilné obyvateľstvo a pracovníkov pred náletmi.“ V niektorých najviac zasiahnutých oblastiach tak vznikla akási tajná zdravotná podzemná sieť. „Pomocou vriec s pieskom zabezpečujeme provizórne núdzové miestnosti,“ vysvetľuje Amid.

Na rozdiel od statických zariadení sa mobilné zdravotnícke jednotky ukázali byť menej riskantné a účinnejšie pri dosahovaní vysídlenej populácie. Tradičné nemocnice sú oveľa častejšie terčom rôznych skupín a nedokážu poskytnúť starostlivosť vysídlenému obyvateľstvu. Ani v mobilných zariadeniach však práca lekára nie je jednoduchá „Operujeme pacientov, zatiaľ čo bomby padajú v okolitých štvrtiach a dokonca aj na samotné zariadenie.“

Zabíjajú lekárov, zdravotný systém zničený

Podľa medzinárodne platnej Ženevskej konvencie musia byť zariadenia, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť alebo zhromažďujú ranených a civilistov, vyňaté z vojenských operácií. To v brutálnej vojne v Sýrii neplatí. Naopak, útoky na nemocnice sú tam cielené, častokrát sa robia takzvané zdvojené bombardovania. Keď už si po prvej vlne všetci myslia, že nebezpečenstvo pominulo, príde druhá vlna ostreľovania, ktorá je ešte ničivejšia. „Cielené útoky na  zdravotníctvo zintenzívnili krízu v krajine a spôsobili, že množstvo lekárskeho a zdravotníckeho personálu muselo utiecť. Bojujúce strany takto zabránili prístupu k starostlivosti pre civilné obyvateľstvo presne v čase, keď sú lekárske služby najviac potrebné - uprostred brutálnej vojny. Zdravotný systém je systematicky ničený a kolabujúci zo dňa na deň, alebo lepšie povedané je už dlhú dobu úplne zničený,“ rozpráva Amid.

Hrôzy nikdy nezabudneme

Pýtame sa Amida, či by nám neporozprával jeden príbeh pacienta, ktorý sa ho dotkol najviac. No na žiadny konkrétny si nevie spomenúť. Nie preto, že by si ho nepamätal, ale preto, že je ich toľko, že si nedokáže vybrať. „Všetci tí, ktorí zomreli kvôli nedostatku liekov, všetky tie amputácie. Voľakedy sme boli schopní poskytnúť kvalitnú lekársku starostlivosť, ale teraz je to brutálne. Keď vidíte ženy a deti kričať a zomierať, má to ohromný dopad. Každý Sýrčan je touto vojnou psychicky zničený. Vidieť umierajúce deti samé a postrelené, kedy im mamička nemôže pomôcť. Nevysvetliteľné mučenie detí, a civilistov. Mučia deti, odrežú im prsty tak, že vykrvácajú. Povedia ženám, aby telá svojich milovaných nechali pre psov. Malé deti vykrvácajú veľmi rýchlo. Už po prvých 30 minútach vieme, či ich zachránime. Snažia sa zasiahnuť tehotné ženy a zasiahnuť ich do brucha. Systém je zničený, ale musíme ďalej žiť.“ Dá sa po takýchto zážitkoch vôbec pokračovať v práci lekára ďalej? „Mnohí lekári a zdravotnícki pracovníci sú vyčerpaní a vyhorení. Mnoho z nich premýšľa o odchode. Premýšľajú o tom že už nikdy nechcú byť lekármi a zdravotníkmi. Rozprávať sa s obeťami útokov je psychicky náročné - zvlášť keď strácajú končatiny a životy. Keď sa nepodarí zachrániť ľudský život, hlavne vtedy keď za normálnych podmienok by bola smrť odvrátiteľná je veľmi ťažké. Ale áno, nádej existuje, bez nádeje by sme boli všetci mŕtvi - nemali by sme nikdy prestať veriť pre všetkých tých ľudí, ktorí zostali vo vnútri Sýrie.“

Zachraňovať životy môžete hneď teraz aj vy. Stačí len poslať SMS v tvare MAGNA na číslo 806 a stanete sa pravidelným prispievateľom.

Zaslaním SMS si aktivujete pravidelné mesačné prispievanie v hodnote 3 €.

Platí pre všetkých zákazníkov mobilných sietí: O2, Orange / FunFón a Telekom.

Viac informácií a možností ako prispieť nájdete na www.magna.sk.

Sledujte nás tiež na Facebooku.

- reklamná správa -

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu