Utorok, 21. október 2014. Meniny má Uršula, zajtra Sergej.

Tomu sa hovorí drzosť: Z 2 700 bilbordov je v Žiline legálnych sedemnásť!

Pošlite nám tip
Prvý predvolebný bilbord strany SDKÚ-DS na bratislavskej Patrónke
Prvý predvolebný bilbord strany SDKÚ-DS na bratislavskej Patrónke
20.09.2012 11:25

Žilina - Žilina je posiata bilbordmi už niekoľko rokov. Z vyše 2 700 bilbordov, ktoré stoja na mestských pozemkoch, je len 17 postavených legálne. Problémom podľa primátora je legislatíva chrániaca tých, ktorí stavajú bilbordy na čierno.


Vyrieši to nový zákon
Ako sa vyjadril na poslednom mestskom zastupiteľstve primátor Igor Choma, Žilina je zaprasená bilbordmi, i keď nie v takom rozsahu, ako to bolo predtým. Šancou na zlepšenie tohto stavu je podľa neho poslankyňa národnej rady Renáta Zmajkovičová, ktorá pripravuje návrh zákona, ktorý by mal zásadným spôsobom riešiť umiestňovanie, schvaľovanie a povoľovanie bilbordov nielen popri cestách, ale aj v intravilánoch či extravilánoch mesta.

„Niektoré bilbordy spiľujeme i keď stále máme legislatívny problém, pretože legislatíva chráni tých, ktorí stavajú bilbordy na čierno, čo je bohužiaľ pravda," povedal primátor.

Mesto bojuje s bilbordmi pravidelnými policajnými kontrolami a pasportizáciou. Každý bilbord na pozemkoch mesta by mal podľa Chomu dostať GPS súradnice, aby to mohli mestskí policajti kontrolovať a prípadne zistiť, ktorý bilbord je postavený na novo.

Spiľovanie nepomohlo
Pred rokom spravilo mesto rázny krok a začalo so spiľovaním nelegálnych bilbordov a vypovedaním všetkých nájomných zmlúv na reklamné a informačné zariadenia. Nepomohli ani výzvy a upozornenia , aby nelegálne plochy majitelia bilbordov vypratali a dali do pôvodného stavu. Mesto sa preto rozhodlo stav monitoruje a sústredí sa na nové nepovolené osádzanie reklám na mestských pozemkoch.

„Naši ľudia striehnu, kde sa kope aká jama, kde sa kope aký základ, čiže my sme skôr už v pohotovosti pri tom, keď vzniká nová jama, keď sa dačo betónuje. Tak, aby sme vedeli ešte za čerstva zbúrať a zlikvidovať, čo sa zbúrať dá. Všetko je však otázka peňazí, ktoré mesto takýmto spôsobom míňa, no na druhej strane si neviem predstaviť, že by sme teraz sklopili uši a povedali, že s tým nevieme čo robiť. To by sme mali tých bilbordov nie 2700 ale 10 000,“ uzavrel primátor.

Foto: tasr
Viac informácií z tohto regiónu nájdete na zilina24.sk
 

Zdielať článok na Facebooku

Nástroje k článkuFOTO: SITA
ZDROJ: GLOBAL24

Nahlásiť chybu

Regióny

Nitriansky kraj Trnavský kraj Bratislavský kraj Trenčiansky kraj Košický kraj Banskobystrický kraj Prešovský kraj Žilinský kraj

Najčítanejšie články